Foto: JU Muzeji i galerije Budve
Izložbu je zvanično otvorila mr Lucija Đurašković. Realizator izložbe je Ivana Domazetović, a kustos Nevena Čavorović.
Dio govora mr Lucije Đurašković:
Dame i gospodo, poštovani domaćini, drage kolege i ljubitelji umjetnosti,
Dobro došli na otvaranje izložbe „Budvanski manastiri na raskršću milenijuma”, koju vam sa velikom radošću predstavljamo u predivnom Kulturnom centru „Mija Aleksić” u Gornjem Milanovcu. Veliko mi je zadovoljstvo da vas pozdravim u ime JU Muzeji i galerije Budve i čast što imamo priliku da budemo vaši gosti i što možemo podijeliti dio našeg kulturnog nasljeđa sa vama sugrađanima našeg grada pobratima. Zato se posebno zahvaljujem direktoru KC ,,Mija Aleksić”, gospodinu Draganu Arsiću, kustosu u ovoj instituciji gospođi Neveni Čavorović, kao i mom dragom prijatelju i kolegi, još sa studija Istorije umjetnosti u Beogradu, Radošu Gačiću, koji je bio glavna poveznica da mi danas budemo ovdje sa vama. Takođe se zahvaljujemo i svim ostalim kolegama koji su pomogli da se ova izložba ovdje realizuje.
Izložba je koncipirana da se sa namjerom predstavi izuzetno značajan dio baštine budvanskog kraja koja je i zajednička baština dijela evropskih zemalja, ne samo balkanskog regiona. Inovativni projekat „Budvanski manastiri na raskršću milenijuma”, koji je obuhvatao prvu digitalno obogaćenu izložbu eksponata u Crnoj Gori publici je premijerno predstavljen u Modernoj galeriji „Jovo Ivanović” u budvanskom Starom gradu 1.juna 2023. godine.
Autori postavke su mr Lucija Đurašković i Marko Kentera, saradnica na projektu/izložbi Ivana Domazetović, a izložba će se moći pogledati do 15.09.2024. godine.
Pokrovitelj projekta je Turistička organizacija Budve a projekat je podržala Mitropolija crnogorsko-primorska i Opština Budva. Takođe, izložba će biti predstavljena u sklopu manifestacije „Dani evropske baštine 2024”, Ministarstva kulture i medija Crne Gore čija je ovogodišnja tema „Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže” ističe zajedničke kulturno-istorijske vrijednosti, te kulturna baština koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice.
Prva izložba digitalno obogaćenih eksponata, koja povezuje orginalne ikone budvanskih manastira i najmodernije tehnologije u proširenoj realnosti. Cilj izložbe je stvaranje interaktivne, savremene prezentacije duhovnog i kulturnog nasljeđa svih manastira sa teritorije Budve, kombinovanjem autentičnih artefakata i konvencionalnih eksponata sa novim tehnologijama i digitalnim instalacijama. Postavka obuhvata savremeni pristup i upotrebu najsavremenije elektronske opreme koja segmente manastirskih kompleksa, arhitekturu, slikarstvo i riznicu čini lako razumljivim najširem krugu posjetilaca.
Savremena stvarnost više ne može jednostavno da se podijeli na fizičke objekte i virtuelne, kompjuterski generisane svjetove. Nove tehnologije omogućile su, ne samo sakupljanje, konzumaciju i organizaciju digitalnih informacija, već i njihovu integraciju u fizičku stvarnost. Digitalna nadgradnja našeg fizičkog okruženja predstavlja osnovu za stvaranje beskrajnog prostornog interfejsa i upotrebu mješovite stvarnosti u svakodnevnom životu i komunikaciji. Posebno mjesto na skali mješovite stvarnosti (XR) zauzima Augmented reality odnosno proširena stvarnost (AR), novi mediji koji ima potencijal da integriše sve ostale medije i kao takav postane dominantan masovni medij u 21. vijeku. Kada se sve to uspješno spoji sa autentičnim duhovnim naslijeđem dobija se nevjerovatan i jedinstven proizvod – izložba koja je izazvala veliku pažnju kako stručne tako i laičke javnosti i zabilježila rekordnu posjećenost. U njoj se spaja kreativnost i tehnologija za stvaranje inovativnih interfejsa između digitalnog i fizičkog svijeta na načine koji izazivaju maštu i bude do sada neviđenu duhovnu autentičnu naraciju. Koristeći aplikaciju Holograd Live View Studija iz Beograda, dostupnu na Apple Store-u i Play Store-u posjetioci su, kroz eksponate i proširenu realnost, doživljeli virtuelnu kulturnu rutu kroz sve budvanske manastire.
Za ovu izložbu dizajnirani su i katalozi kao i sav štampani materijal koji je digitalno obogaćen.