NP Biogradska gora (Foto: Mićo Baltić )
"Naša ponuda uključuje aktivni turizam, edukativne šetnje oko Biogradskog jezera i vožnje drvenim čamcima. Posjetioci mogu istraživati prirodu na razne načine. U periodu od maja do avgusta, park nudi i sportski ribolov, koji se odvija pod tačno određenim pravilima, a na ulazu u park imamo suvenirnicu i centar za posjetioce", dodaje Dulović.
Tamo turisti mogu naučiti o bogatoj flori i fauni ovog područja, kao i posjetiti etno sobu koja oslikava život na planini Bjelasici prije jednog vijeka.
Ove godine, kaže Dulović, park je posjetilo 91.546 turista, što predstavlja povećanje od 1,39 odsto u odnosu na prethodnu sezonu.
"Predsezona je bila bolja od same sezone. Ulaznice su pristupačne, sa cijenom od 4 eura za dan, odnosno 13,5 eura godišnje za svih pet nacionalnih parkova u Crnoj Gori. Pored rekreacije, Biogradska gora se suočava i sa ozbiljnim izazovima u očuvanju svoje prirode. Naša primarna svrha je zaštita ekosistema, a to sprovodimo kroz kontinuiranu stručnu i fizičku zaštitu", pojašnjava Dulović.
Tim od deset nadzornika brine o parku 24 sata, 12 mjeseci u godini.
"Iako smo imali samo jedan upad pasa ove godine, problem granice između lovišta i nacionalnog parka i dalje predstavlja izazov" priznaje Dulović.
U okviru podrške razvoja infrastrukture, Biogradska gora je dobila značajne donacije.
"Donacijom NLB banke adaptiraćemo dječije igralište, dok nam je MTEL kompanija donirala 19 novih klupa ", navodi Dulović.
Takođe turska kompanija za međunarodnu saradnju i komunikaciju TIKA donirala je mobilijar za park, uključujući 30 klupa, 15 stolova, dvije nadstrešnice i splav.
"Ove donacije značajno će poboljšati iskustvo posjetilaca i unaprijediti uslove za odmor i edukaciju. Novina parka je i staza za boso hodanje koja je posebno osmišljena za najmlađe, dok je u "šumi za čitanje" posjetiocima omogućeno da uživaju u knjigama ispod stoljetnih stabala na ležaljkama. Ove aktivnosti će obogatiti boravak djece i porodica u prirodi", naglašava Dulović.
"Služba zaštite ne samo da čuva prirodu, već djeluju i kao spasioci i vatrogasci tokom sezone. Važno je da im se obezbijede bolji uslovi rada i benefiti kako bi mogli efikasno da obavljaju svoj posao ", dodaje ona.
Tokom zime, park se zatvara zbog opasnosti od sniježnih oluja i prilagođava se za očuvanje prirodnog staništa.
"Planiramo pomjeranje parkinga i adaptaciju zgrade na ulazu, koja je stanište rijetke vrste slijepog miša", ističe Dulović.
Biogradska gora, dom mrkog medvjeda, srna, košuta i mnogih endemskih biljnih vrsta, predstavlja ne samo prirodnu ljepotu, već i izazov za očuvanje biodiverziteta.
"Očuvanje Biogradske gore je ključno ne samo za prirodu, već i za našu kulturu i identitet" zaključuje Dulović.
S obzirom na sve ove aspekte, Biogradska gora ostaje neprocjenjivo blago Crne Gore, koje zaslužuje našu pažnju i zaštitu.
(RTCG)