Foto: Kabinet predsjednika
On je to rekao u obraćanju sudiji Vesni Kovačević, koja je predsjedaval sudskim vijećem na ročištu održanom po žalbama advokata odbrane a koje se odnose na mjeru blokade nepokretne imovine Božovića i drugih optuženih u ovom predmetu.
Advokati, i svi optuženi koji su bili prisutni u sudnici, istakli su da su imovinu koja je od strane SDT- a blokirana stekli legalno, da je u porodičnom naslijeđu. Naglasili su da nije stečena u inkriminisanom periodu, već mnogo godina ranije, pa u nekim slučajevima i sto godia prije.
Iz odbrane su naglasili da se ovdje radi o zabrani raspolaganja i korišćenja imovine.
Za sve optužene advokati su dostavili sudu obimnu finansijsku dokumentaciju, za koju naglašavaju da potvrđuje legalno porijeklo nepokretne imovine. Neki od njih su priložili i dopunski nalaz vještaka kojeg su angažovali.
Milo Božović je i do detalja sudu obrazložio porijeklo svoje imovine. U tome je i naveo šta je naslijedio od svog oca.
“Već je nastala šteta što se tiče moje imovine. Nastala je direktna šteta. U pitanju je više stotina hiljada eura štete. Jedna od mojih imovina je i manji hotel, oko 1000 kvadrata. Bio sam u potpisivanju ugovora sa jednom kompanijom koja drži pet manjuih hotela. Međutim to nije realizovano jer mi je SDT blokiralo imovinu”, kazao je između ostalog Božović.
On je naveo i da mu je, pored i druge blokirane imovine, SDT blokiralo i dva računa vezana za dva kredita od po milion eura. Pojasnio je do detalja da je te kredite podigao za poslovanje, za izgradnju hotela, isplatu dobavljača… I za to je sudu predao obimnu finansijsku dokumentaciju koja to potvrđuje.
“SDT je i te račune blokiralo. Jedan kredit nisam ni iskoristio. Banka, zbog blokade imovine, poništava ugovore i traži da umjesto u rate isplatim cijeli iznos, tu je i zatezna kamata”, dodaje on.
Božović je naglasio da može da nastane ogromna šteta i za njegovu firmu.
“Ljudi sa kojima poslujem će da tuže moju firmu, jer zbog blokade imovine i računa ne mogu da isplatim potraživanja. Pa će firma onda da ode u stečaj, a onda će da se prodaje imovina firme, a sve je pod blokadom zbog SDT-a”, naveo je Božović okolnosti za koje vjeruje da mogu da se dese ako se ne ukine blokada.
Na to se nadovezao advokat Danilo Mićović i kazao da banka, zbog uslova koji su nastali blokadom imovine, hoće prinudnu naplatu, ali ne može ni to jer je imovina blokirana od strane SDT-a. On je uakzao da hotel od Božovića ne radi a da radi da bi on sada više vrijedio jer bi bio profitabilan. pa sve i da je Božović nešto kriv, a dodaje da nije, sud bi to mogao da iskoristi.
Božović je sudu ukazao na to da se rizikuje da šteta po njegovu imovinu bude još veća i da će on to sve da naplati kroz tužbu protiv države Crne Gore za naknadu štete.
“Ovo se radi da bi se stekao utisak da se radi o kriminalu i da su tu neki krminalci. Tužilaštvo nije briga za štetu”, smatra on.
Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo je predalo optužnicu protiv 21 osobe.
Optužnica je podignuta i protiv Radoja Zvicera, Ljuba Milovića, Milete Ojdanića, Ivana Stamatovića, Nebojše Bugarina, Petra Lazovića, Dejana Kneževića, Milana Popovića, Miloša Mišurovića, Marka Novakovića, Ivana Nikolića, Gorana Stojanovića, Božidara Jabučanina, Aleksandra Kekovića, Vladimira Bajčete, Tihomira Adžića, Filipa Zindovića, Darka Kneževića, Ivana Mijatovića i Dražena Milovića.
Prema navodima SDT-a, optuženi Mijatović je navodno u jednoj turi obezbijedio da se 100 kilograma kokaina u vlasništvu Božovića, prenese od luke u Lisabonu do grada Costa da Caparica u Portugalu. U taj transfer je, kako istraga sumnja, bila uključena,još jedna osoba. Međutim njen identitet je za sada nepoznat.
Izvor: Adria