Foto: ilustracija/pxb
"Kamping turizam je velika šansa za domaće ljude, jer nisu velika ulaganja, brzo se efektuiraju i mnoge lokacije bi trebalo na taj način valorizovati", ističe prof. dr Rade Ratković sa Fakulteta za biznis i turizam Budva.
Prema njegovim riječima, kamping turizam je u skladu sa težnjama Crne Gore da bude ekološka država, jer se radi o lakim objektima koji ne opterećuju gradnju i ne zahtijevaju betoniranje.
"U bivšoj Jugoslaviji se kamping turizmu posvećivala značajna pažnja, ali je u vrijeme tranzicije to potpuno zapostavljeno", objašnjava Ratković.
Ipak, nekolicina turističkih radnika nastoji da očuva ovakav vid ponude, koji je najviše zastupljen u Buljarici.
"Buljarica je prepoznata kao prostor sa velikom plažom i dosta prostora za sve goste, a upravo ta poludivljina privlači turiste", kaže Milivoj Zaradić, vlasnik auto kampa u Buljarici.
Kamping sezona u Budvi obično traje od aprila do septembra, a na teritoriji opštine je registrovano šest kampova.
"Svakako da postoji prostor za unapređenje ponude, jer se turisti sa raznih meridijana rado opredjeljuju za boravak u prirodnom ambijentu", zaključuje Ratković.
Razvoj specifičnih vidova turizma, poput kamping turizma, ključan je segment pospješivanja diversifikacije turističkog proizvoda Crne Gore, sa ciljem postizanja promjene strukture gostiju koji borave u našoj destinaciji, a koja bi podrazumijevala veći broj dolazaka iz Zapadne Evrope.
Tekst priredila redakcija Portala RTV Budva
Izvor: TV Budva