16-04-2025

Budva na trusnom tlu, spremnost službi ključna za reagovanje u kriznim situacijama

Edukacija službenika zaštite i spašavanja, kao i građana, o postupanju u kriznim situacijama od suštinskog je značaja, posebno imajući u vidu da se opština Budva nalazi na seizmički aktivnom mediteranskom području.


Foto: Dušan Radević

Kontinuirana seizmička aktivnost tokom dugog istorijskog perioda, uz povremenu pojavu razornih zemljotresa u Budvi, širom Crne Gore i na Zapadnom Balkanu, ukazuje na stalnu opasnost od zemljotresa kojoj je izložen ovaj region.

"Efikasna i brza reakcija u tim situacijama zavisi, prije svega, od osposobljenosti službi za zaštitu i spašavanje," kazao je načelnik budvanske Službe zaštite i spašavanja, Dragan Božović.

On je istakao da Služba koristi svaku priliku za dodatnu edukaciju i obuku svojih članova.

"Kad god Direktorat za vanredne situacije organizuje obuke, naši službenici učestvuju. Neki od njih su učestvovali i u spasilačkim misijama nakon zemljotresa u Turskoj i Albaniji. Na taj način stičemo dragocjeno iskustvo koje bi, nadamo se, nikada neće biti potrebno ovdje – ali ako se desi, bićemo spremniji da reagujemo i spasavamo iz ruševina," rekao je Božović.


Foto: Printscreen/TV Budva

Mjere zaštite koje su bile preduzimane u prošlosti, naročito sredinom prošlog vijeka, pokazale su se korisnim tokom zemljotresa 1989. godine. Međutim, Božović smatra da je danas sistem civilne zaštite u određenim segmentima zapostavljen.

"Moram reći da je tadašnja država imala dobro organizovan sistem civilne zaštite. Danas, mnoge mjere koje su se nekad preduzimale više ne postoje. Sjećam se da su magacini bili opremljeni rezervnim krevetima i drugim potrepštinama – danas toga, nažalost, više nema. To bi morao biti dio državne strategije. Što se tiče Budve, u našem planu zaštite popisana je sva raspoloživa imovina – sportske sale, objekti koji mogu poslužiti kao skloništa – ali bojim se da to nije dovoljno. Budva više nije mali grad kao 1979. godine. Sada imamo preko 50.000 stanovnika, izgradnja je intenzivna, i samim tim – rizici su veći," upozorava Božović.

Dugoročne statističke analize ukazuju na to da gotovo svaka generacija na ovom dijelu Balkana ima značajnu vjerovatnoću da doživi bar jedan razorni zemljotres. Imajući to u vidu, neophodno je da svaki građanin bude edukovan kako da reaguje u kriznim situacijama – ne samo da bi zaštitio sebe, već i da bi mogao pomoći drugima dok ne stignu nadležne službe.

Građanima Budve preostaje da se nadaju da se takav scenario neće ponoviti – ali istovremeno, da budu spremni ako do njega ipak dođe.

D.B




Izvor: TV Budva