Foto: Portal RTV Budva
Iz školskog Savjeta roditelja poručuju da su ponosni na ovaj pilot projekat, koji će imati pozitivne rezultate po učenike, roditelje i nastavni kadar.
Ukoliko su učenici isto obučeni veća je vjerovatnoća da će jedni o drugima sticati utisak na osnovu karaktera i uspjeha u školi a ne na osnovu socijalnog statusa.
"Što se tiče uniformi, to je bio predlog učiteljice koja je oberučke prihavaćeno od strane roditelja. Nekako su se svi složili da bi to bilo skroz ok da djeca nose unirome što i jeste, i ja sam lično zagovornik svega toga. Prosto promocija jednakosti je i promocija samog odjeljenja da oni dosta izlaze vani, dosta šetaju, idu na izlete, i negdje je bezbjednije, sigurnije, prosto ljepše je kad ih vidite da imaju oznaku da su to škole. Za sad su roditelji oduševljeni, djeci se dopala ideja, vidjećemo kako će to da zaživi kad oni krenu u školu i kad to uđe u praksu", kazala je u izjavi za Polis, predsjednica Savjeta roditelja Druge osnovne škole, Sandra Mrvaljević.
Novoosnovana mreža Savjeta roditelja predstavlja trougao između roditelja, učenika i škole, a pokretač je pozitivnih promjena.
"Sad je tu trenutno oko 35 škola članica. Radimo na uspostavljanju i ostalih jer mi imamo dosta osnovnih škola, da bi se naprvio zajednički stav roditelja, a negdje da bi smo bili konstruktivni i kvalitetan učesnik u obrazovanju djece da bi se vrati taj trougao roditečj-učenik-nastavnik, i da bi prosto bila neka zdravija i bolja situacija. Svjesni smo svi da u našem obrazovnom sistemu mnogo čega fali, ali da ne budemo samo kritičari, nego prosto da budemo i neko ko će da i nešto u svemu tome radi i doprinese. Tako da smo to oformili, to je dosta dobro zaživjelo. Sad upravo za ove izmjene zakona koje je Ministarstvo prosvjete predložilo, mi smo pravili jedan zajednički dopis, usaglasili neke svoje stavove i nadam se da će se to prihvatiti. Imali smo još nekih drugih aktivnosti vezano za školu prirode, tako da smo i tu imali učešća. Do sad smo dosta dobro prihvaćeni i od strane ministarstva, tako da se nadam sa će to biti kvalitetna saradnja ubuduće i da ćemo imati neke značajnije rezultate", kazala je Mravljević.
Novi početak školske godine nosi brojne izazove i za djecu i roditelje. Nacrtom i izmjena i dopuna Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju prvi put se prepoznaje nasilje i uznemiravanje, koje zaposleni, a posebno nastavnici doživljavaju od učenika ili roditelja. Predviđeno je da je obrazovna ustanova u obavezi da pokrene zakonski postupak protiv učinilaca tog djela.