17-01-2023

Često uzimanje antibiotika povećava upalne bolesti crijeva za skoro 50 odsto

Česta upotreba antibiotika mogla bi da rezultira povećanom mogućnošću razvoja upalnih bolesti crijeva, poput Kronove bolesti ili ulceroznog kolitisa za skoro 50 odsto kod osoba starijih od 40 godina, pokazalo je novo dansko istraživanje.

Često uzimanje antibiotika povećava upalne bolesti crijeva za skoro 50 odsto | Radio Televizija Budva

ilustracija (foto:pixabay)


Istraživači su pratili zdravstveno stanje više od šest miliona stanovnika Danske u desetogodišnjem periodu i otkrili su da je uzimanje antibiotika kod većine povezano sa povećanim rizikom od razvoja upalnih bolesti crijeva.

Studija upućuje na to da je efekat kumulativan.

Razvoju upale podložne sve starosne grupe, posebno stariji od 40.
Naučnici su uočili i to da je efekat uzimanja antibiotika vidljiv u svim starosnim grupama, a posebno su mu skloni stariji od 40 godina.

Ako spadate u starosnu grupu između 40 i 60 godina i u poslednjih pet godina ste često uzimali antibiotike, izloženi ste 48 odsto većem riziku od nastanka upalne bolesti crijeva, tvrde danski istraživači.

Devedeset odsto učesnika studije je, u sklopu istraživanja dobijalo antibiotike.

Istraživači su nakon toga evidentirali 36.000 slučajeva ulceroznog kolitisa i skoro 17.000 novih slučajeva Kronove bolesti.

„Iz studije je vidljivo da je uzimanje antibiotika povezano sa većim rizikom od razvoja upalnih bolesti crijeva kod starijih odraslih osoba u poređenju s mlađim ljudima. Istovremeno smo uočili povećan rizik od razvoja upalnih bolesti crijeva četiri do pet godina nakon izlaganja antibioticima i nakon upotrebe grupe antibiotika koji se često koriste za liječenje gastrointestinalnih patogena“, objavili su naučnici u stručnome časopisu „Gut“.

Objasnili su da uzimanje antibiotika može da prouzrokuje trajne promjene u mikrobnom okruženju, što doprinosi razvoju upalnih crijevnih bolesti.

Prehrambene boje i upalne bolesti crijeva
Nedavno sprovedena studija pokazala je da bi i popularna prehrambena boja, „allura red AC“, koja se koristi da bi se pojačale boja i tekstura bezalkoholnih pića i slatkiša, mogla poremetiti rad crijevne barijere i povećati rizik od razvoja upalnih bolesti crijeva.

Prehrambene boje povećavaju količinu serotonina, pa i one mogu da utiču na promjenu sastava crijevne mikrobiote, što ljude čini osjetljivijima na upalne bolesti crijeva.

Profesor Vajlul Kan sa britanskog Univerziteta Mekmaster kaže da je otkriće danskih naučnika „važan korak koji bi trebalo da upozori javnost na potencijalnu štetu koju predstavljaju prehrambene boje“.