Foto: printscreen/yt
Predsjednik Udruženja boraca i antifašista Opštine Budva, Vukašin Marković, održao je nadahnut govor o njenom životu i doprinosu antifašističkoj borbi.
"Mnogi su svjedočili o njenom daru za ilegalan rad. Uskoro se pokazalo da je Vukica sposobna i za mnogo veće podvige, da je u stanju da podnese i ono što nisu u stanju da podnesu mnogi njeni partijski drugovi. Djevojka od 23 godine, krhke građe, koju su danima i noćima mučili najstrašnijim mukama, tjerajući je da progovori, a ona ni riječ nije rekla. To je stepen heroizma koji je danas, slobodan sam reći, potpuno nezamisliv. Na sastanke je dolazila gotovo neopaženo, izvanredno. Išla je ulicama nečujno, kao da klizi pored zidova kuća. Ali je uvijek stizala. Zato su joj drugovi dali novo ime Šunja. Kada je 1941. godine Jugoslavija okupirana, Vukica se posvetila organizovanju oružane borbe protiv Njemaca. Zajedno sa ostalim partijcima, Vukica nastoji da organizuje, koordinira i objedini oslobodilačku borbu u glavnom gradu i priprema ljude za odlazak u partizanske odrede", kazao je Marković za Polis.
Foto: printscreen/yt
Gestapo ju je uhvatio 6. oktobra 1941. godine, nakon što je ranjena prilikom odlaska na partijski sastanak s Davidom Pajićem, koji je tom prilikom ubijen. Uslijedila su 77 dana brutalnih mučenja, ali Vukica nije odala nijednu tajnu. Presudili su joj smrtnom kaznom 16. decembra 1941. godine, a već narednog jutra, strijeljana je u Jajincima zajedno sa grupom svojih saboraca.
Foto: printscreen/yt
Njenoj žrtvi pridružilo se i šest članova porodice – četiri brata, dvije sestre i suprug Andrija Habuš – svi poginuli u borbi za slobodu.
Na dan pobjede, 9. maja 1945. godine, Vukici Mitrović-Šunji posthumno je dodijeljena titula narodnog heroja. Njeno ime ostaje simbol borbe protiv fašizma, a njeno djelo opomena na neizmjernu cijenu slobode.
Takva je bila Vukica, djevojka velikog srca iz Paštrovskog krša, čije ime i herojstvo ne smijemo zaboraviti.
Tekst priredila redakcija portala RTB