30-08-2024

Da li će studiranje postati privilegija bogatih?

Odlazak na studije u drugi grad predstavlja ogromni finansijski teret za većinu porodica u Crnoj Gori. Pored mjesečnih troškova za iznajmljivanje stana, studenti se suočavaju sa dodatnim izdacima za komunalije, hranu, prevoz, kao i redovnim troškovima studiranja, te se ukupni mjesečni izdaci nerijetko približavaju prosječnoj mjesečnoj plati u Crnoj Gori.


Foto: PrintScreen/RTB, yt

Iako je obrazovanje od ključnog značaja za budućnost mladih, ono postaje sve skuplje, a naša sugrađanka Fatma Matović je podijelila svoju priču za Polis. Naime, ona trenutno radi dva posla, od septembra će svakodnevno putovati na predavanja, balansirajući između obrazovanja i posla kako bi sebi omogućila studiranje, a u sličnoj situaciji se nalazi veliki broj studenata u našoj državi.

“Često se studenti nađu u situaciji u kojoj se osjećaju kao u Kafkinom “Procesu”. Nalaze se u sistemu koji ni sami možda ne razumiju, i gdje i prije završetka studija odluče da rade, ali posao nije moguće dobiti bez radnog iskustva, a za iskustvo je potreban rad. I dolazimo do jednog začaranog kruga gdje oni prosto nisu u mogućnosti da pomognu sebi, ili rade dva slabo plaćena posla kako bi mogli da završe fakultet”, objašnjava Fatma.

Prema podacima agencija za nekretnine, u Podgorici, gdje se nalazi većina fakulteta, za mjesečni najam garsonjere mora se izdvojiti od 350 eura, do 450 eura za jednosoban san, jer u studentskim domovima nema mjesta za sve.

Kako ističe Fatma, studiranje više nije najbezbrižnije doba mladih ljudi, a država za sada ne prepoznaje ovaj problem, te se postavlja pitanje da li će studiranje postati privilegija bogatih.

M.O.