20-09-2021

Deripaska donirao visokotehnološku PCR laboratoriju

U Kliničkom centru Crne Gore otvorena je jedna od najsavremenijih PCR laboratorija koju je donirao ruski industrijalac Oleg Deripaska.

Deripaska donirao visokotehnološku PCR laboratoriju | Radio Televizija Budva

Foto: Fondacija Volnoe Delo

Ta laboratorija će, kako su kazali iz Deripaskine humanitarne Fondacije “Volnoe Delo”, hiljadama pacijenata omogućiti pristup modernom centru za ispitivanje.

“Pored PCR analize, čiji kapacitet je oko 500 uzoraka za osam sati, visokotehnološka laboratorijska oprema omogućava dijagnostikovanje raka, HIV-a i drugih bolesti u ranim fazama”, rekli su iz Fondacije.

Oni su, osim medicinskih aparata, obezbijedili potrošni materijal neophodan za laboratorijske operacije, posebnu zaštitnu opremu za zaposlene i dezinfekciona sredstva.

Otvaranju laboratorije prisustvovali su medicinski direktor KCCG-a Zoran Terzić, direktor Centra za patologiju Filip Vukmirović, molekularni biolog Tonka Filimanović i predstavnica Fondacije Larisa Beljaeva.

Deripaska je kazao da se još mnogo toga mora uraditi, prije nego što se konačno može reći da je pandemija pobijeđena.

On je dodao da virus mutira, stvarajući nove izazove za ljekare, naučnike i vlade širom svijeta.

“Najvjerovatnije ćemo se suočiti sa još najmanje dva talasa bolesti. Dok se ne pronađe rješenje krize, moramo uložiti sve moguće napore da zaštitimo ljude”, naveo je Deripaska.

On je naveo da je riječ o globalnom problemu, za čije prevazilaženje su potrebni zajednički napori.

“Čast mi je što mogu biti od pomoći narodu Crne Gore, zemlje koja mi mnogo znači i koja uvijek može računati na moju podršku”, poručio je Deripaska.

Vukmirović se zahvalio Deripaski na vrijednoj donaciji, dodavši da će to unaprijediti i olakšati rad zaposlenih u borbi protiv koronavirusa.

On je kazao da je do sada uobičajena praksa bila da se pacijenti uzorkuju u KCCG-u, a da se analize rade u Institutu za javno zdravlje (IJZ).

“Novom laboratorijom, osim što ćemo moći u KCCG da uradimo analizu za sve naše pacijente, ujedno ćemo i rasteretiti kapacitete IJZ-a. Prva analiza sa kojom počinjemo rad je PCR analiza na koronavirus”, naveo je Vukmirović.

On je pojasnio da su procesi rada na doniranim aparatima maksimalno programirani i automatizovani, što, kako je rekao, eventualne greške u radu svodi na najmanju moguću mjeru.

“Laboratorija nam takođe omogućava da uradimo širok spektar drugih testova, uključujući analize na viruse HIV, citomegalo, herpes simplek i Epstein-Barr, kao i analize na polno prenosive bolesti, veliki broj tipova HPV virusa i druge”, dodao je Vukmirović.

Iz Fondacije su kazali da, s obzirom na to da Centar za patologiju predstavlja bazu Medicinskog fakulteta, puštanje u rad laboratorije omogućiće naučnicima te ustanove učešće u velikom broju naučno-istraživačkih projekata.

Oni su podsjetili da je u januaru Deripaska građanima Kotora donirao sličnu laboratoriju, a sve u cilju podrške što većem broju stanovnika u borbi protiv koronavirusa.

Dom zdravlja Kotor, u kojem se nalazi laboratorija, pruža besplatne usluge stanovnicima većeg dijela crnogorskog primorja, uključujući opštine Herceg Novi, Tivat, Kotor, Budvu i Bar.

“Nova laboratorija je već uradila preko 25 hiljada testova, značajno doprinoseći zdravstvenoj zaštiti Crne Gore i podržavajući njene građane u vrijeme krize”, rekli su iz Fondacije.

Iz Fondacije su kazali da, uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve, kao i broj oporavljenih, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID-19 u Crnoj Gori iznosi preko 8 hiljada.

“Od početka epidemijskih dešavanja, u martu protekle godine, ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim koronavirusom u Crnoj Gori je 126.259”, naveli su iz Fondacije.

Oni su naveli da je Deripaska 1998. godine počeo sa humanitarnim radom i osnovao Fondaciju “Volnoe Delo”.

“Ukupno 200 miliona EUR iznosi vrijednost dosadašnjih donacija Fondacije usmjerenih ka obrazovanju, nauci, kulturi i regionalnom razvoju”, rekli su oni.

Deripaska je, kako su naveli, prije nekoliko godina napravio medicinski centar u Gvineji, vrijedan deset miliona dolara, koji je dao veliki doprinos u istraživanju Ebola virusa i u stvaranju vakcine protiv te bolesti.

“Dio tima koji se bavio istraživanjem bio je i doktor koji je napravio Sputnjik V, jednu od vakcina protiv koronavirusa”, poručili su iz Fondacije.