29-11-2020

Dr Milutinović: Aktuelno stanje posljedica je neozbiljnosti i neodgovornosti

Budva uglavnom bilježi porast broja slučajeva koronavirusa, a prema posljednjim podacima na području naše opštine inficirano je 536 osoba. U odnosu na broj stanovnika imamo izuzetno visok broj novih infekcija, kaže za naš portal epidemiološkinja dr Vesna Milutinović, dok direktorica Doma zdravlja dr Vesna Vučetić upozorava na veliku opterećenost budvanskih ljekara. Njih pet je nedavno ispalo iz tima - troje zbog bolovanja, a dvoje usljed infekcije virusom SARS-COV-2.



Aktuelno stanje posljedica je neozbiljnosti i neodgovornosti, ocjenjuje dr Milutinović. Problem je, dodaje, i to što se niko ne lišava ničeg vezano za svoj društveni život.

"Rođendani se i dalje masovno proslavljaju, kao i slave, a okupljanja organizuju i ljudi sa simptomima koji se testiraju. To su stvari i propusti za koje se ne može reći "nisam znao" ili "nisam htio". Svi kolektivi u Budvi su zahvaćeni virusom, sve uzrasne dobi od novorođenčeta do najstarijih preko 80 godina i svi polovi su zastupljeni i niko nije pošteđen. Korona nažalost nije izmišljen virus, veoma je prisutan. Imamo iskustva, od porodičnih do prijateljskih, da je neko obolio. Bolnice nisu daleko da se neko uvjeri svojim očima, kao ni izolacione ambulante i šator u našem gradu", istakla je ona za portal RTV Budva.

Dr Milutinović upozorava da se sada nalazimo u sezoni aktivnosti virusa gripa.

"I ranije smo određene probleme sa disajnim putevima, sve će to korona puta dva i puta ćetiri da naglasi", smatra sagovornica.

Reorganizacija rada u Domu zdravlja

Situacija na terenu utiče i na rad budvanskog Doma zdravlja. Kako direktorica dr Vesna Vučetić ističe, u zdravstvenoj jedinici kojom rukovdi došlo do reorganizacije rada.

"Kovid ambulanta će biti gdje je bila, s tim da smo uzeli jednu prostoriju pored pa ćemo pacijente moći da smjestimo da primaju infuziju. Ići ćemo na varijantu da kući dajemo infuziju, ali nemamo ni tu dovoljno osoblja. U velikom smo problemu, trudimo se da svima izađemo u susret , ali svi moraju da pričekaju i budu strpljivi. Teško je pacijentima, ali i osoblju koje radi", izjavila je ona.

Iako je priliv pacijenata ogroman, danas je došlo do blagog pada koji je iznosio 10%.

"To zaključujem na osnovu rengenskih snimaka. Uradimo 50 do 60 snimaka dnevno, a više od pola je upala pluća. Preko 50% pacijenata dolazi kod nas na infuziju. Veoma mali broj završi u bolnici, jer nisu teški slučajevi. Svi oni koji su lakši i srednje teški su kući. Mi idemo po njih i dovodimo ih", rekla je sagovornica", rekla je direktorica budvanskog Doma zdravlja.

Pacijentima koji žele da se testiraju na virus SARS COV -2 i obave neophodne preglede na raspolaganju je kovid ambulanta, podsjetila je dr Vučetić. Ambulanta je otvorena svakog dana od 7 do 20 sati.

"Od ponedeljka jedan ljekar će raditi ujutru, a drugi popodne. Do sada su radila tri doktora, dvoje je ispalo iz sistema i sad smo angažovali nove ljekare. Sve potrebne informacije građani mogu dobiti putem sljedećih brojeva telefona: 427 222, 427 223 i 427 200... Svakog dana do 15 časova radi i info pult na ulazu u Dom zdravlja ", naglasila je.

"Kontakti se ne prijavljuju"

Epidemiolozima veliki problem predstavlja to što se kontakti ne prijavljuju, rekla je dr Vesna Milutinović.

"Uopšte ne razumijem kad kažu "ja neću da ga prijavim ili ugrozim" ili tako nešto., Kontakti se štite priajvljivanjem. Konstantno poslije pet-šest danami utvruđujemo vezu za prethodnim oboljelim, što dovodi do ovolikog broja. Kontakti moraju biti u izolaciji, zato što je dva dana prije pojave simptoma čovjek zarazan. To je nama bitno zbog širenja epidemije. Sa druge stane, kontakti u izolaciji miruju, a na prvu pojavu simptoma oni će odreagovati. Brzo će dobiti terapiju, preduzeće se mjere i biće u stanju mirovanja. Virus se liječi mirovanjem, tečnošću, vitaminima... Priprema imunološkog sistema počinje mnogo prije nego problem nastane", podvukla je ona.

Dr Milutinović uputila je apel građanima Budve da budu strpljivi, jer zdravstveni sistem, kako kaže, više nije u mogućnosti da odgovori onako kako su oni zamislili.

"Korona je izuzetno specifično oboljenje, ne poštuje pravila, ni sezonski karakter, nema slabu tačku na koju možemo da udarimo. Isto tako ona ima svoju drugu stranu i ekonomsku i psihološku i svoja pravila koja mi u zdravstvenom sistemu moramo da poštujemo. Mora da se čeka napolju, mora da se bude strpljiv, najteže je čovjeku kad je bolestan, kad ima visoku temepraturu da stoji u redu. Toga smo mi bili svjesni, zato se apelovalo da se pridržavamo mjera, uozbiljimo i pokažemo veću odgovornost", zaključila je.

Posljednjih dana nije rijetkost da broj oporavljenih koji je prijavljen Institutu nadilazi dnevni bilans novih slučajeva. Nadamo se da takva statistika nagovještava lakšu situaciju na terenu.


M.S.