27-11-2024

Dr Roganović o opasnostima psihoaktivnih supstanci

Mladi sve češće postaju meta psihoaktivnih supstanci, a specijalista psihijatrije, dr Vasko Roganović, govori o tome kako oni dolaze u kontakt sa ovim supstancama, kako prepoznati rizike i izbjeći neželjene posljedice.


Foto: Pexels

"Prva droga sa kojom se mladi najčešće susretnu jeste marihuana", ističe dr Roganović u razgovoru za Radio Budva. Međutim, često im se već na početku pruži prilika da probaju i druge supstance poput ekstazija, amfetamina ili kokaina.

Kako počinje eksperimentisanje?

Prema riječima dr Roganovića, put ka zavisnosti najčešće počinje postepeno:

Faza posmatrača: Mladi posmatraju svoje vršnjake kako koriste psihoaktivne supstance. Pod pritiskom grupe, mnogi se odlučuju da prvi put probaju.

Faza eksperimentisanja: Ukoliko im se supstanca dopadne, može doći do ponovnog korišćenja, obično tokom nekog od narednih izlazaka.

Faza redovnog korišćenja: Eksperimentisanje prelazi u rutinu, a mladi često vjeruju da kontrolišu situaciju i da mogu prestati u bilo kom trenutku.

Faza zavisnosti: Na kraju, dolazi do razvoja fizičke i psihičke zavisnosti.

Opasnost od naizgled bezopasnih proizvoda

Sve češće se pominju supstance poput snusa, koji izgleda bezopasno, ali nosi ozbiljne rizike.

"Snus, koji je dostupan čak i na trafikama, sadrži velike količine kofeina. Njegovo psihostimulativno djelovanje može biti prvi korak ka izazivanju vještačkog uživanja", upozorava dr Roganović.

Šta roditelji mogu da učine?

U atmosferi noćnih klubova i izlazaka, mladi su često van roditeljske kontrole.

"Imamo obrazac da je omladina fokusirana na školu, neko na sport, i nemaju toliko drugih obaveza, gdje su roditelji otvoreni da djeci dosta toga dopuštaju i često su mimo njhove kontrole. I tu imamo slučajeve prvih pijanstava, ostajanje duže u noćnim izlascima, gdje roditelji nekad zapostave tu vrstu nadzora, u kom stanju se djeca vraćaju kući", dodaje on.

Veliki dio omladine u zabludi

Mladi često potcjenjuju opasnosti psihoaktivnih supstanci, vjerujući da mogu da kontrolišu situaciju.

""Kada držimo predavanja u školama, ono što često vidimo jeste da je jedna od najvećih zabluda među mladima uvjerenje da marihuana nije droga, da ne izaziva zavisnost i ne stvara štetne efekte. I tu imamo rizik od velike zablude, u kojoj mladi smatraju da kontrolišu situaciju i da mogu lako odustati od toga, a često se dešava da dugo to uzimaju i da su na putu ka razvijanju zavisnosti", zaključuje Roganović.


Portal RTB