U Crnoj Gori posluje više od 54.000 firmi
Broj poslovnih subjekata u Crnoj Gori u prošloj godini iznosio je 54,09 hiljada, što je 18,4 odsto više u odnosu na 2022. godinu pokazuju podaci Monstata.
Broj poslovnih subjekata u Crnoj Gori u prošloj godini iznosio je 54,09 hiljada, što je 18,4 odsto više u odnosu na 2022. godinu pokazuju podaci Monstata.
Izvorni prihodi budžeta jedinica lokalne samouprave u 2023. godini iznosili su 374,9 miliona eura ili 5,5 odsto BDP-a i odnosu na ostvarene u istom periodu 2022. veći su za 48,0 miliona eura ili 14,7%, dok su u odnosu na planirane veći za 20,4 miliona. To su podaci iz Izvještaja o preliminarnim nivoima deficita i duga za 2023. godinu, koji je objavilo Ministarstvo finansija.
Sajam namještaja predstavlja najveći poslovni događaj u oblasti drvne indrustrije i industrije namještaja u Crnoj Gori. Jadranski sajam nudi uspješnu platformu za kvalitetnu prezentaciju i promociju novih proizvoda, i trendova u dizajniranju namještaja.
Sindikalna potrošačka korpa (SPK) za period januar-mart 2024. godine iznosi 1900 eura. SPK je utvrdio Centar za edukaciju, informisanje i sindikalna istraživanja.
Auto-putem Princeza Ksenija je od početka godine prošlo 450,74 hiljade vozila.
Domaćinstva u eurozoni se i dalje slabo zadužuju kod banaka, zaključak je izvještaja Evropske centralne banke (ECB) o monetarnim kretanjima u februaru.
Zavod za zapošljavanje (ZZZ) objavio je konkurse za realizaciju dva programa, koja bi trebalo da doprinesu povećanju zaposlenosti osoba sa njegove evidencije.
Ukupan javni dug Crne Gore na kraju prošle godine iznosio je 4,12 milijardi EUR, odnosno 60,24 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), saopšteno je iz Vlade.
Aerodromi u Podgorici i Tivtu će tokom predstojeće ljetnje sezone, koja u avijaciji počinje sjutra i traje do kraja oktobra, biti povezani sa po 40 destinacija.
Prosječna zarada u februaru ove godine bez poreza i doprinosa u Crnoj Gori iznosila je 821 euro, saopšteno je iz Uprave za statistiku Monstat.
Vinska kultura i vino imaju veliki značaj za gastronomiju i turizam, a taj proizvod, osim što je ambasador Crne Gore u svijetu, stvara i suficit u robnoj razmjeni, ocijenjeno je na konferenciji u Petrovcu, posvećenoj gastronomiji i nematerijalnoj kulturnoj baštini.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavili su danas mjere podrške iz Agrobudžeta za 2024. poljoprivrednim proizvođačima u Budvi.
Tržišna inspekcija je u posljednjih 10 dana izdala 498 prekršajnih naloga, u iznosu od 170.930 eura. Fokus kontrole bio je na subjektima koji posluju van gradskih zona, odnosno u industrijskim zonama i ruralnim područjima.
Akcije limitiranih cijena u marketima ne daju dugoročne rezultate, saopštio je ekonomski analitičar, Mirza Mulešković, i dodao da će se već krajem maja vratiti stare cijene.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Crne Gore u prva dva mjeseca je, prema preliminarnim podacima Monstata, iznosila 637,3 miliona EUR, što je 0,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Na kraju prošle godine poreska dugovanja crnogorskih opština, njihovih javnih ustanova i privrednih društava iznosila su 81,3 miliona, dok za kredite opštine duguju još 107 miliona eura, saopštio je ministar finansija Novica Vuković. Ministar je kazao i da je na kraju prošle godine u opštinama i njihovim preduzećima bilo skoro 16.000 zaposlenih, oko 1.000 više nego 2022. godine.
Cijene artikala obuhvaćenih odlukom Vlade o ograničavanju marži su deset do 15 odsto manje, saopštio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj, i dodao da će od 31. marta u svakoj trgovini biti realizovana mjera.
Nacionalna avio-kompanija Air Montenegro danas je opslužila svog milionitog putnika i tim povodom na podgoričkom aerodromu upriličila svečanost.
Većina trgovačkih lanaca od utorka je spustila cijene za 43 vrste proizvoda za koje su ograničene marže u akciji Vlade i trgovaca pod nazivom Limitirane cijene, ali ima i suprotnih primjera, pišu Vijesti.
Počela je akcija "limitirana cijena" koja će, prema najavama, donijeti niže cijene za oko 500 artikala. Ipak, ako na snazi ostanu sadašnja pojeftinjenja od cent, dva, pet ili deset, građani neće osjetiti da im je novčanik puniji. Sa druge strane benzin je od ponoći skuplji dva i tri centa, a u poređenju sa početkom godine sve vrste goriva poskupjele od pet do 15 centi.