01-08-2019

Eterična ulja i njihova blagodet

Eterična ulja su ulja koja na različite načine pridobijamo iz različitih dijelova biljke.

Eterična ulja i njihova blagodet | Radio Televizija Budva

Možemo ih dobiti iz najrazličitijih dijelova biljke kao što su cvijetovi (ruža), plodovi (borovnice), listovi (čajevac), grane (cimet), smole (mirta), kore od voća (narandže), korijenje (đumbir), sjemenke (kumin) i trave (limunska trava). Svako ulje ima svoje karakteristike koje pozitivno utječu na čovjeka.

Mogu biti:

antiseptici (eukaliptus, lavanda, kamilica, čajevac),
prirodni antibiotici (lavanda, čajevac),
smirivati (kamilica, lavanda),
poticati (ruzmarin, borovnice),
harmonizirati (pelargonija),
diuretici (borovnice, ružmarin) ili
pozitivni utjecaj na raspoloženje (matičnjak).

Ukratko, možemo reći da eterična ulja pozitivno djeluju na naše psihiofizičko stanje. Zbog širokog spektra djelovanja eterična ulja se koriste na mnogim područjima. Nalazimo ih u medicini, prehrani, kozmetici, aromaterapiji i parfimeriji.

U prehrani mogu biti prirodni začini, dodatak marmeladama, pićima, a mogli bismo još nabrajati. U parfimeriji su osnova za arome, a u medicini ih se koristi za antiseptičke kreme, mazila za kožu, tonike za kosu i različite kupke.

U kozmetici se eterična ulja koriste za najrazličitije učinke, a uvijek se miješaju s nekim nosivim ili osnovnim uljima. Za to se koriste hladno stisnuta ili rafinisana biljna ulja kao što su ulje suncokreta, badema, jojobe, avokada, soje ili neko drugo primjereno ulje. Kao osnovu za dodatak eteričnim uljima možete upotrijebiti i poneku kremu, mazilo ili kosion koji još ne sadrži eterična ulja i to na način da ih jednostavno umiješate.

Savjet:

Jeste li za opuštajuću aromatičnu kupku iz snova? Toploj vodi dodajte 10 kapljica eteričnog ulja, ali ne pretjerujte jer previše eteričnog ulja uzrokuje crvenilo i svrbež. Za još bolji doživljaj si u kupku, osim eteričnog ulja, možete dodati i malo mineralne soli za kupanje.