Foto: EU Info Centar
Na sajtu su, kako naglašavaju iz EU Info Centra, prezentovane biljke, sisari, ptice, vodozemci i gmizavci, insketi i morske vrste, zaštićene u okviru Natura 2000, ekološke mreže zaštićenih područja koju je formirala Evropska unija. Crna Gora će, dodaju, postati dio te mreže kada pristupi EU, zbog čega već sada priprema predloge područja, biljaka i životinja koje treba uvrstiti.
"U ovoj fazi odabrali smo da predstavimo 54 zaštićene vrste. Pripremili smo zanimljive ilustracije, fotografije i tekstove o mrkom medvjedu i divokozi, flamingosu i tetrijebu, dobrom delfinu i zlatnom koralu, lincuri i puzavom zvončiću, vilinom konjiću i tigrastom medonji, riječnoj kornjači i leopard smuku i mnogim drugim važnim, ali ugroženim vrstama koje treba da sačuvamo", poručuju u saopštenju povodom početka kampanje.
Podatke o zaštićenim vrstama sakupili su u saradnji sa partnerima: Agencijom za zaštitu životne sredine, Institutom za biologiju mora u Kotoru i nevladinim organizacijama Centrom za zaštitu ptica i Crnogorskim društvom ekologa. Na sajtu su objavljene i priče o radu istraživača na terenu, pa na taj način zainteresovani mogu saznati kako izgleda susret sa medvjedom oči u oči ili kako se bilježe podaci na dnu mora.
Nagradni kviz – osvoji paket eko proizvoda inspirisanih prirodom
Svoje znanje o zaštićenim vrstama čitaoci mogu provjeriti i na nagradnom kvizu koji se nalazi na ovom sajtu.
"Tri najbolja takmičara, koje će proglasiti u prvoj sedmici januara, osvojiće vrijedne nagrade u vidu paketa eko drvenih proizvoda, inspirisanih prirodom. Slične poklone moguće je osvojiti i tokom decembra na Facebook i Instagram stranicama EU info centra, tokom naredne četiri sedmice, koliko kampanja traje", kazali su iz Eu Info Centra.
Zeleni sporazum kao povod
Povod za organizaciju ove kampanje je Green Deal (Zeleni sporazum) Evropske unije, koji predstavlja strategiju održivog razvoja EU za 21. vijek i postavlja cilj je da Evropa postane prvi klimatski neutralan kontinent.
"Evropska unija pripremila je i Zelenu agendu za Zapadni Balkan, koja Crnu Goru i zemlje regiona obavezuje na mjere u oblasti sprječavanja klimatskih promjena i zagađenja, razvoja energije i biodiverziteta, mobilnosti i cirkularne ekonomije, održive poljoprivrede i proizvodnje hrane. Upravo ova dva strateška dokumenta Evropske unije predstavljena su na online predavanjima, koje je EU info centar početkom decembra organizovao za stručnu javnost i donosioce odluka", zaključuje se u saopštenju.