21-12-2015

Fakultet za biznis i turizam prezentovao istraživanje na temu “Inovativni kapaciteti u turizmu Crne Gore”

U velikom amfiteatru Fakulteta za biznis i turizam Budva danas je prezentovano istraživanje na temu “Inovativni kapaciteti u turizmu Crne Gore” koje su, u periodu od septembra do decembra ove godine, sproveli studenti Fakulteta uz podršku profesora i saradnika, a pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke.

Fakultet za biznis i turizam prezentovao istraživanje na temu “Inovativni kapaciteti u turizmu Crne Gore” | Radio Televizija Budva

Studenti su sproveli terensko istraživanje u kojem je učestvovalo preko 100 ispitanika iz turizma Crne Gore, na teritoriji sedam opština, sa osnovnim ciljem da se sagleda šta za turističku javnost Crne Gore znači pojam inovacija i inovaciona politika; zatim kako privrednici u turizmu doživljavaju inovacije i kako vide budućnost inovativnih kapaciteta u turizmu Crne Gore. Pored terenskog istraživanja, studenti su napravili i kratki film pod nazivom «Inovacija je ključ napretka», sačinjen od intervjua sa raznim akterima u turizmu Crne Gore koji su sa studentima podijelili svoja mišljenja na temu inovativnosti u turizmu Crne Gore i u njihovim kompanijama.



Studenti Fakulteta za biznis i turizam Budva željeli su da i mlađe kolege kolege budu uključene u naučno-istraživačke procese pa su pozvali učenike SS «Danilo Kiš» iz Budve, koji su rado prihvatili učešće u projektu.

Odgovori svih ispitanika sistematizovani su u šest cijelina koje daju dublji uvid u to šta turistički poslenici u Crnoj Gori misle o inovacijama i inovacijskoj politici, kako ocjenjuju trenutno stanje inovativnih procesa u Crnoj Gori, koliko koriste e-tehnologiju, koliko finansija izdvajaju za inovacije, kako se distribuira znanje o inovacijama u Crnoj Gori i kako vide budućnost inovacija u našem turizmu. Oni su, direktno ili indirektno, ukazali kako na moguće probleme inovativnosti u turizmu Crne Gore, tako i na moguća rješenja za njih.

Rezultati su pokazali da postoji potreba za stvaranjem baze turističkih podataka jer većina ispitanika smatra da nedovoljno često dobija informacije o inovacijama u crnogorskom turizmu, a uz to, više od polovine njh, smatralo je da doprinos inovacija “nije vidljiv”. Daljom analizom utvrđeno je da u velikom broju kompanija izostaje sistemsko prikupljanje informacija i od strane zaposlenih i od strane klijenata. Istovremeno, ispitanici otkrivaju da se zapravo najviše oslanjaju na internet i medije, tj. nespecijalizovane i najšire dostupne kanale informacija, dok su se institucionalizovani kanali informisanja našli na kraju liste. Takođe, najviše se prati šta radi “lokalna” konkurencija, dok praćenje globalnih trendova izostaje. Ipak, kada je riječ o samom pojmu inovacije i inovacijske politike ispitanici su dobro informisani.

Takođe, istraživanje je pokazalo da je potrebno raditi na edukaciji o ulogama različitih aktera – države, privrede i društva u cijelini – u podizanju nivoa inovacija u državi. Mišljenja ispitanika, naime, potpuno su polarizovana kada je riječ o tome. To nije iznenađujuće jer iskustva iz svijetske prakse pokazuju slične rezultate. Kada je riječ o finansiranju inovacija, rezultati pokazuju da se za inovacije, nažalost, izdvajaju uglavnom skromna sredstva. Veliki broj ispitanika koristi e-tehnologiju, ali bilježimo veoma malo naprednog korišćenja IT-a u oblasti poslovnog odlučivanja i organizacije ili u korišćenju e-tehnologije kao analitičkog sredstva.

Ispitanici su podijeljeni između onih koji su spremni da prihvate drastične promjene i onih koji smatraju da je potrebno voditi računa i o stabilnosti poslovanja.

Konačno, istraživanje je snažno ukazalo na to da ispitanici smatraju da je potrebno dodatno raditi na unapređenju organizovanosti. Bilo da je reč o nivou kompanije ili o nivou destinacije, pitanja vezana za sopstvenu organizovanost dobila su relativno niske ocjene. Imajući u vidu prethodnu ocjenu o malim finansijskim sredstvima koja se mogu izdvojiti za inovacije – poruka istraživanja je: treba da radimo na inovacijama u sopstvenoj organizovanosti – one su najmanje skupe, a mogu biti presudne.



U ime Fakulteta gostima se obratila Doc. dr Ana Tripković-Marković, koja je naglasila značaj ovakvog istraživanja za podizanje svijesti šire javnosti o važnosti inovacija u turizmu Crne Gore, ali i uključivanja mladih kadrova u naučno-istraživačke procese.

Studiju su prezentovali saradnica Fakulteta za biznis i turizam Budva, Milica Šoć i studenti: Luka Martinović, Dragica Duletić i Jovana Tomičić.

Bojana Rucović, saradnica Fakulteta za biznis i turizam Budva, kao inovaciju u oblasti istraživačkog rada, predstavila je kratki studentski film “Inovacija je ključ napretka”, djelo tima studentkinja III godine - Dragane Zečević, Sanje Medigović, Jovane Kapisode i Ane Vukčević, kojim je koordinirala, te objasnila kako su tekle pripreme za isti i po kojim kriterijumima su birali aktere. Film se sastoji iz niza intervjua različitih subjekata u turizmu Crne Gore koji su dali svoja viđenja na temu pojma inovacije, inovacione politike i inovativnih potencijala u Crnoj Gori.

Iz SŠ „Danilo Kiš“ iz Budve u projektu su učestvovale Milica Spremo i Jovana Ilić.

Studenti su svečano predali po jedan primjerak studije Ministarki nauke, Prof. dr Sanji Vlahović, državnom sekretaru za turizam, Predragu Jelušiću i Jovani Mićunović, direktoru prodaje i marketinga u hotelu „The Queen of Montenegro“, strateškom partneru Fakulteta.

Nakon uručenja studije, Ministarka Vlahović je čestitala mladim istraživačima, rekavši da su iznjedrili studiju o kojoj vrijedi razmišljati. Osvrnula se na rezultat studije po kojem je uloga države ključna u kreiranju inovacione politike, istakavši da se su se kroz vrijeme inovatori vodili strašću prema inovacijama i mogućnostima unapređenja u njihovim naučnim oblastima, više nego što su razmišljali o državnoj administraciji i barijerama.

Istakla je da inovacije treba da dolaze od pojedinaca, a državni sistem je tu da ih prati i podržava. Najavila je i usvajanje Zakona o inovativnoj djelatnosti u prvim danima 2016-e godine.

Gospodin Jelušić je najavio nova planska dokumenta u oblasti turizma i održivog razvoja, u kojima je Ministarstvo nastojalo da primijeni inovacije. Izrazio je zadovoljstvo što se kroz studiju nedvosmisleno izdavaja zaključak da menadžment destinacije ima ključnu ulogu u kreiranju konačnog turističkog proizvoda Crne Gore.

Jovana Mićunović se zahvalila upravi Fakulteta što je njihovoj kompaniji pružila šansu da podrže ovaj projekat i izrazila nadu da će im ova studija služiti kao podstrek da budu inovativniji i da unaprijede poslovanje.

Dekan Fakulteta, prof. dr Rade Ratković, je sa prisutnima podijelio svoje snažne impresije ovim događajem. Pohvalio je mlade istraživače koji sa lakoćom vladaju savremenom istraživačkom metodologijom i alatima i demonstriraju lijepe istraživačke i prezentacijske vještine. Naglasio je da je ovakav istraživački duh jasna poruka poslodavcima i planerima na raznim nivoima da se savremena znanja i ekspertize ne moraju jedino i obavezno tražiti van granica naših prostora, te da snažno vjeruje u sinergiju domaće i međunarodne pameti. Na kraju izrazio zahvalnost istraživačkom timu na pokazanoj inicijativi i entuzijazmu, Ministarstvu nauke i Ministarstvu održivog razvoja i turizma na nesebičnoj podršci, kao i turističkoj privredi, a posebno menadžmentu kompanije koja upravlja hotelom „The Queen of Montenegro“, koji je već tradicionalni partner Fakulteta u raznim projektima i sponzor mnogih događaja.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici naučne zajednice Crne Gore, predstavnici turističke privrede i javne uprave, dekani, prodekani i kolege sa ostalih akademskih i obrazovnih institucija u zemlji, kao i studenti Fakulteta za biznis i turizam Budva i ostale mnogobrojne zvanice.