Foto: Ilustracija, Fidconsulting/fb
"Naime, u sklopu prvog paketa mjera, građani i kompanije su platili kamate tromjesečnog moratorijuma u punom iznosu bez ikakvih subvencija države. Sa druge strane, u sklopu "Trećeg paketa želja", hotelijeri su dobili 24 mjeseca grejs perioda u otplati kredita u kome im država subvencioniše kamate u punom iznosu", navode u ovoj konsultantskoj kući i dodaju:
"Da ne bude zabune: nije problem što su hotelijeri dobili subvencije na kamatu već što te subvencije ne dobijaju ostali ugroženi građani i kompanije jer i oni imaju dušu. Valjda", ističu iz Fidelity consulting.
Takođe, oni ističu i da bi bez kredita, fiskalna podrška turizmu u 2020. godini iznosila bi ukupno 30,95 miliona eura, ocjenjuje Fidelity consulting analizirajući treći vladin paket ekonomskih mjera.
"Šta reći a ne zaplakati dok se čita treći paket želja, navodno težak 1,22 milijarde eura. Vjerovali ili ne, ljudi koji su pripremali ovaj paket ne znaju šta je fiskalna politika. Evo definicije: Fiskalna politika se bavi načinima prikupljanja novca u državnu kasu i njegovog trošenja. Sastoji se od poreske i akcizne politike (sakupljanje prihoda) i politike javnih rashoda (trošenje novca)", naveli su iz Fidelity consulting.
Foto: Printscreen (Fidelity consulting/fb)
Oni koji su pripremali paket, kako dodaju, "da znaju šta je fiskalna politika, ne bi imali situaciju da su sastavljači dokumenta napisali da su krediti kod IRF (koji se moraju vratiti) zapravo fiskalna mjera".
"Na taj način, "napumpan" je fiskalni efekat u 2020. godini za dodatnih ali netačnih 20 miliona eura", ističu iz Fidelityja.