Foto: Pexels
EU je taj podatak objavila uoči predstojećeg klimatskog samita Ujedinjenih nacija COP29 u Azerbejdžanu, gdje će zemlje pokušati da postignu dogovor o povećanju finansiranja za borbu protiv klimatskih promjena, prenio je Rojters.
Podaci iz Evropske službe za klimatske promjene Kopernikus (C3S) pokazuju da je globalna prosečna temperatura od januara do oktobra ove godine bila toliko visoka da je 2024. gotovo sigurno na putu da postane najtoplija godina, osim ako temperature drastično ne opadnu u posljednjem dijelu godine.
Direktor C3S Karlo Buontempo rekao je da su osnovni uzrok tog rekordnog rezultata klimatske promjene.
Klimatolog Sonja Seneviratne pozvala je vlade da na COP29 dogovore snažnije akcije za smanjenje emisije ugljen-dioksida iz fosilnih goriva.
"Granice postavljene Pariskim sporazumom počinju da padaju zbog presporog tempa klimatskih akcija širom sveta", izjavila je ona.
Prema Pariskom sporazumu iz 2015. godine, zemlje su se obavezale da nastoje da ograniče globalno zagrijevanje na 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijski period, kako bi se izbjegle najteže posljedice klimatskih promjena.
Iako svet još uvijek nije dostigao ovu granicu, C3S sada prognozira da bi globalna temperatura mogla da premaši cilj iz Pariskog sporazuma oko 2030. godine, prenosi Tanjug.
(RTCG)