18-02-2021

Građanska Akcija: Birači u Republici Kosovo birali kandidate za Skupštinu, ne izborne liste

Građanska Akcija još od 2013. godine ukazuje da je Skupština Crne Gore izvor sistemske korupcije, jer je čine poslanici koji su izabrani neustavno, diskriminacijom i korupcijom biračkog prava. Navodeči primjer Kosova gdje je omogućeno građanima da direktno biraju poslanike za narodnu skupštinu GA obratilla se saopštenjem za javnost.



Saopštenje prenosimo integralno:

Republika Kosovo dobila je, nakon izbora, narodnu skupštinu. Birači, narod, birali su kandidate za poslanike, zaokruživanjem rednog broja ispred imena i prezimena kandidata, odnosno nisu birali izborne liste zaokruživanjem rednog broja ispred naziva izborne liste, kako su to primorani birači u Crnoj Gori ako žele da iskoriste biračko pravo.

Republika Kosovo je proglasila nezavisnost 2008. godine, više je država svijeta koje nisu priznalo Republiku Kosovo od država koje su je priznale. Deset država je povuklo priznanje Republike Kosovo, međutim republika Kosovo je, kao sve zemlje članice Evropske unije postupila u skladu sa Ustavom Republike Kosovo i omogućila nosiocima suvereniteta, građanima, da direktno neposredno biraju poslanike za narodnu Skupštinu.

Republika Kosovo omogućila je svojim biračima da bez diskriminacije i korupcije koriste biračko pravo, da biraju i budu birani.

Poštujući temeljno ljudsko pravo svojih građana Republika Kosovo dobila je ustavnu, legalnu skupštinu koja je istinski izraz volje građana. Građani Republike Kosovo su istinski nosioci suvereniteta i na tome mogu da im zavide nosioci suvereniteta u Crnoj Gori, koji glasajući ne znaju kom kandidatu za poslanika su dali glas a ako se prihvate kandidature i budu u donjoj polovini izborne liste, ni teoretski ne mogu biti izabrani za poslanika.

Građanska Akcija još od 2013. godine ukazuje da je Skupština Crne Gore izvor sistemske korupcije, jer je čine poslanici koji su izabrani neustavno, diskriminacijom i korupcijom biračkog prava.
Sudije Ustavnog suda, izabrane od strane neustavne Skupštine Crne Gore, tumače pravo birača da direktno neposredno biraju kandidate za poslanike, nevjerovatno, ne kao pravo birača da direktno bira kandidata nego kao pravo birača da lično glasa tj. da umjesto birača ne može da glasa neko drugi!!!

Na ukazivanje sudijama Ustavnog suda da su kandidati na izbornim listama diskriminisani obzirom da se mandati kandidatima dodjeljuju po redosledu na listi, sudije Ustavnog suda su zauzele nevjerovatan stav, da kandidati nisu diskriminisani jer po sudijama Ustavnog suda birač kada da svoj glas listi on daje svoj glas svim kandidatima na listi!!!

Ispada da birači u Crnoj Gori nemaju pravo jednog glasa nego 81 glasa, jer po sudijama Ustavnog suda oni glasajući listu glas daju svakom kandidatu na listi, na listi je 81 kandidat. Ovi navodi se mogu provjeriti u nizu odluka koje je donio Ustavni sud na inicijative Građanske Akcije od kojih je prva oznake U-II br.46/14.

Zbog ovakvog tumačenja sudija Ustavnog suda, Građanska Akcija žalila se Zaštitniku ljudskih prava, podnijela krivične prijave protiv sudija Ustavnog suda, zbog odbacivanja krivične prijave od strane tužioca Veljka Rutovića podnijeli smo krivičnu prijavu i protiv Veljka Rutovića, ukazivali smo javnosti godinama na najveću korupciju u Crnoj Gori, obraćali se predstavnicima stranih ambasada, delegaciji EU u Crnoj Gori, predstavnicima OEBS-a, svi ćute.

Ćuti Javni servis RTCG, nevladin sektor, nezavisni intelektualci izuzev nekoliko izuzetaka, akademici, pravnici, cijela akademska zajednica. Kada ćute znači slažu se sa iznijetim stavom sudija Ustavnog suda.

Na kraju ne vjerujem da se u Republici Kosovo neko udruženje građana, nevladin sektor, akademska zajednica izborila da građani ostvare neposredno, direktno biračko pravo na izborima, bilo bi odlično ako griješim, već je realnije da su centri moći izvan zemlje, radi ostvarenja svojih interesa, omogućili Republici Kosovo da izaberu narodnu ustavnu Skupštinu, kao osnovni preduslov vladavine prva, isto kao što ti centri moći zatvaraju oči pred sistemskom diskriminacijom biračkog prava u Crnoj Gori.

Kako je za promjenu izbornog zakona neophodna 2/3 većina, koja se ne može ostvariti bez nove korupcije u Skupštini, predlažemo Vladi Crne Gore da pripremi i uputi Skupštini predlog zakona o referendumu a kasnije i iniciraju referendum na kojem bi se građani direktno izjasnili da je za izmjene izbornog zakona dovoljno da glasa većina poslanika u Skupštini Crne Gore.

Obzirom da se gospodin Zdravko Krivokapić u više navrata izjasnio da je za direktnu demokratiju, da su pred parlamentarne izbore gospoda Dritan Abazović i Aleksa Bečić obećali da će se zalagati za preferencijalno glasanje na izborima kao i zbog činjenice da je jedan broj poslanika DF-a i Demokrata potpisao inicijativu za otvaranje izbornih listi, možda bi se moglo desiti da na sledećim izborima Crna Gora dobije kao i Republika Kosovo narodnu ustavnu Skupštinu.