Foto: arhiva portala
Tekst žalbe prenosimo u cjelosti:
Pogrešno Komisija zauzima stav, da ja suštitnski osporavam crnogorski model izbornog sistema, jer je Komisija izabrana od strane poslanika koji su sistemskom korupcijom i diskriminacijom dobili mandat i mora da štiti interese poslodavaca, privatnih poslanika i odbornika a ne građana Budve. Model izbornog sistema nije određen Ustavom Crne Gore, dok je biračko pravo odrđeno članovima 2, 45 i 83 Ustava Crne Gore. Biračko pravo određeno Ustavom, potvrđenim međunarodnim ugovorima i dobrom praksom u izbornom zakonodavsrvu, kao opšte, tajno, neposredno i jednako, Ustavni sud mora obezbijediti građanima Crne Gore, bez obzira koji se model izbornog sitema koristi u Republici. U svim poznatim modelima izbornih sistema, biračko pravo, određeno Ustavom, mora se omogućiti građanima.
U cijeloj Evropi samo u Crnoj Gori i Srbiji Ustavni sud ne želi da zaštiti biračko pravo građaniama, jer i sudije Ustavnog suda Crne Gore biraju poslanici, koji su dobili sigurne mandate sitemskom korupcijom i diskrimnacijom biračkog prava, zbog čega sudije ustavnog suda učestvuju u sistemskoj korupciji i dikriminaciji biračkog prava na štetu građana Crne Gore.
Takođe, odredbe člana 9 i 145 Ustava Crne Gore bile su primarno obavezujuće za Komisiju prilikom odlučivanja o prigovoru radi zaštite prava građana, koje su određene članom 2 Ustava Crne Gore, članom 3 Dodatnog protokola uz Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i članom 3 Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, u odnosu na odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Na osnovu Ustava Crne Gore nosioci suvereniteta – vlasnici Crne Gore i Budve su građani, koji imaju crnogorsko državljanstvo, vlast ostvaruju slobodnim izborom predstavnika u zakonodavnoj vlasti, Skupštini, na slobodnim izborima, koji moraju predstavljati slobodno izražavanje mišljenja građana, ne izborom listi.
Mandate da predstavljaju građane mogu dobiti samo građani, koji koriste biračko pravo da budu birani, odnosno kandidati na izbornim listama a ne izborne liste, jer izborne liste nisu nosioci suvereniteta nego birači, odnosno kandidati na izbornoj listi.
Izvještaj, koji je sačinila Komisija, je u skladu sa odredbama Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji prepoznaje izborne liste kao nosioce suvereniteta a ne kandidate na izbornoj listi, što je suprotno Ustavu CG , međunarodnim potvrđenim pravnim propisima i dobroj praksi u izbrnom zakonodavstvu. Komisija u Izvještaju OIK o rezultatima glasanja za odbornike na području Opštine Budva, u rezultatima ne navodi koji su to kanadidati dobili odbornički mandat, nego koliko je koja izborna lista dobila mandata!!! Nisu izbori raspisani za izbor izbornih listi, nego za izbor odbornika.
Predlažem sudijama Ustavnog suda da, bez obzira što ste izabrani od privatnih partijskih poslanika, stanete u zaštitu osnovnog, temeljnog, ljudskog i političkog prva građana Budve, koje je određeno Ustavom Crne Gore, a ne u zaštitu partijskih moćnika, koji lično biraju privatne poslanike, određujući redosled kandidata na izbornoj listi, na osnovu kog redosleda se raspoređuju mandati, koje je dobila izborna lista. Da građanima Budve omogućite korišćenje biračkog prava, na način da biraju odbornike a ne izborne liste, pravo koje su građani Crne Gore mogli u kontinuitetu da ostvare, od prvih izbora u Knjaževini Crnoj Gori 1906. godine pa sve do 1990. godine.
Predlažem da poništite Izvještaj OIK o rezultatima glasanja za odbornike na području Opštine Budva, koji ne sadrži podatke koji su kandidati na izbornim listama dobili odbornički mandta, jer isti ne predstavlja slobodno izraženu volju građana Budve i da urade novi Izvještaj sa podacima koji su kandidati dobili odbornički mandat.