Foto: Citroen.gr
Policija i vlasti na ostrvcu Halki nedavno su dobili na korišćenje električna vozila Citroena. Nekolicina primjeraka malog Amija, kao i dvije jedinice modela e-C4 službovaće na ovom ostrvu, piše AutoRepublika.
Premijer Grčke, Kirijos Micotakis, rekao je da će Halki dobiti minijaturnu solarnu „elektranu“ od 1 megavata. Micotakis je istakao da će sva grčka ostrva vrlo uskoro postati neutralna po pitanju emisije ugljen-dioksida. On je naveo i da su ovogodišnji katastrofalni požari koji su zadesili ovu mediteransku zemlju djelimično izazvani i klimatskim promjenama.
Grčka inače pokušava da umanji za 55% svoju emisiju štetnih gasova u periodu do 2030. godine. Tako planiraju da u narednim godinama „požnjaju“ oko 2 gigavata električne energije uz pomoć vjetrenjača koje će biti locirane uz samu obalu. Kako Grčka ima ogromnu obalu, otud postoji i veliki potencijal za dobijanje struje od vjetra.
U junu ove godine i Volksvagen je otpočeo veliki projekat električne mobilnosti na helenskom ostrvu Astipalea. Njemci su tamo poslali osam baterijskih automobila – za državne službe, ali je to samo početak.
Plan je da Astipalea potpuno napusti sistem javnog prevoza, a Volksvagen će dostaviti 200 električnih automobila koji će biti dostupni stanovnicima ostrva kroz ride-sharing sistem. Osim toga, planiraju se posebne subvencije za kupovinu baterijskih vozila i punjača, a vlasti namjeravaju da podstaknu stanovnike ovog ostrvca da kupe i električne bicikle. Volksvagen je već ugradio 12 punjača na ostrvu, a u planu je da postave još 16 stanica za punjenje električnih automobila.
Tako su grčka ostrvca postala idealni poligoni za testiranje i razvoj različitih opcija u prelasku na električnu mobilnost. Ono što ih je preporučilo za ovakvu ulogu jesu mala površina i skroman broj stanovnika. Sad ostaje da sačekamo prve rezultate ovog eksperimenta Citroena i Volksvagena i da vidimo da li su električna vozila već sada spremna da preuzmu dominat.
Izvor: AutoRepublika