15-11-2018

Greške koje pravimo pri pranju i održavanju odjeće

Pranje i održavanje veša je postalo znatno lakše otkako su proizvedene veš-mašine i sušilice, međutim mnogo ljudi još uvijek pravi neke osnovne greške u održavanju i pranju veša. Bright Side je prikupio nekoliko grešaka i objasnio kako one štete odjeći i mašini.

Greške koje pravimo pri pranju i održavanju odjeće | Radio Televizija Budva

Starije mašine za veš imaju filter koji je potrebno izvaditi i očistiti nakon svakog pranja. Ako ste prezauzeti, pokušajte ovo uraditi barem jednom mjesečno. Filter se može očistiti starom četkicom i s malo deterdženta, ali se takođe može ostaviti u vreloj vodi deset minuta za bolje rezultate.

Neki stručnjaci takođe preporučuju tabletice za čišćenje ili slične tečnosti koje se koriste za pranje mašine za suđe.

Nakon što ispraznite džepove pantalona, izvrnite ih na suprotnu stranu jer ovo sprečava trajno oštećenje tkanine. Ovo se takođe predlaže za džempere i majice osjetljivijih materijala.

Iako mašina izgleda velika i čini se da u nju može stati mnogo veša, stručnjaci kažu da je ipak ne natrpavate odjećom. Ostavite otprilike četvrtinu praznu da bi veš imao prostora da se opere i ispere na što bolji način.

Nikada nemojte odmah oblačiti odjeću koju ste tek kupili. Operite je skupa s vešom slične ili iste boje, jer nove tkanine mogu ispuštati boju pri pranju, zbog čega svjetlije tkanine poboje ili mogu ostavljati boju po koži.