Ilustracija (Foto: Pixabay)
“Odluka o obustavi pružanja pravne pomoći u znatnoj mjeri je uticala i utiče na rad Specijalnog tužilaštva, imajući u vidu da se počev od dana obustave pred Višim sudom u Podgorici ne održavaju glavni pretresi koji se vode pred tim sudom po optužnicama Specijalnog državnog tužilaštva za brojna krivična djela organizovanog kriminala, pranja novca, terorizma i drugih krivičnih djela koja su u nadležnosti ovog tužilaštva”, saopšteno je Danu iz Specijalnog tužilaštva.
Iz SDT-a podsjećaju da je otežano i sprovođenje dokaznih radnji u postupcima istraga koje zahtijevaju prisustvo branilaca okrivljenih lica protiv kojih su donijete naredbe o sprovođenju istrage, u kojima se nijedna ozbiljna dokazna radnja ne može sprovoditi ili preduzimati u odsustvu angažovanih branilaca ili branilaca po službenoj dužnosti.
Osim toga, nije moguće da se u postupku izviđaja licu koje je lišeno slobode od strane postupajućeg specijalnog tužioca donese rješenje o zadržavanju kada za to postoje zakonom propisani uslovi, jer osumnjičeni mora imati branioca kada državni tužilac donese rješenje o zadržavanju, što je preduslov da se u zakonom propisanom roku sudiji za istragu predloži da se zadržanom osumnjičenom licu odredi pritvor.
“Obustava rada dovela je do nemogućnosti angažovanja odbrana i po ličnom izboru i po službenoj dužnosti onda kada je propisana obavezna odbrana, u skladu sa članom 69 Zakonika o krivičnom postupku, pa se ne može odrediti zadržavanje i pritvor i svako lice se mora pustiti da se brani sa slobode bez obzira na krivično djelo za koje postoji osnovana sumnja da je to lice učinilo”, objašnjava Zoran Vujičić iz Građanske alijanse.
On ukazuje da je nedavno specijalni povratnik, počinilac porodičnog nasilja, pušten da se brani sa slobode i da će se, ukoliko se štrajk advokata nastavi, isto dogoditi i sa specijalnim povratnikom u predmetu koji se trenutno vodi za krivično djelo silovanje.
Vujičić upozorava na eventualne situacije koje se uskoro mogu desiti kada su u pitanju maloljetna lica koja moraju imati branioca prilikom prvog saslušanja, kao i tokom čitavog postupka, i to isključivo iz reda advokata, što je nemoguće kod ovakvog stanja stvari.
“Osim toga, za vrijeme obustave rada je neprimjenjiv i institut besplatne pravne pomoći, koji je posebno važan za korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice, djecu bez roditeljskog staranja, lica sa invaliditetom, žrtve krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i trgovine ljudima, kao i za žrtve nasilja u porodici, u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, ali i za sve druge koji su slabog imovnog stanja”, ističe Vujačić.
Kao alarmantno on ističe i to da se djeci u sporu za zaštitu prava djeteta ili u sporu za vršenje roditeljskog prava sada ne može postaviti privremeni zastupnik, koji, prema Porodičnom zakonu Crne Gore, mora biti advokat.
Većina crnogorskih sudova je na sajtovima objavila podatke kada su u pitanju odložena ročišta koja su produkt ovog štrajka i zbog čega su uglavnom najviše trpjele stranke.
Jedna od rijetkih koja je prekršila odluku o stupanju u štrajk bila je advokat Mirjana Pajković iz Berana koju je disciplinski sud komore odlučio da je kazni sa pola godine suspenzije. Podsjetimo, ona je zastupala Nikšićanina Luku Krivokapića, koji je osumnjičen za ubistvo sugrađanina Matije Vujovića.
Kako nezvanično saznaje Dan, već početkom naredne nedjelje moglo bi se očekivati da advokati prekinu štrajk i postignu načelni dogovor sa predstavnicima Ministarstva finansija oko olakšica vezano za primjenu zakona o fiskalizaciji. Po nezvaničnim saznanjima Dana, taj predlog će se već sredinom ove nedjelje naći pred advokatima, koji će se o njemu izjasniti, od čega će zavisiti i konačni ishod pregovora.
Predsjednik advokatske komore Zdravko Begović nije želio da potvrdi ali ni da demantuje ove navode. On je kratko kazao da će javnost biti blagovremeno obaviještena o konačnom ishodu pregovora koji traju već više od mjesec dana.