Foto: Portal RTV Budva
Ova biljka voli toplotu i sunce, mada je ne treba izlagati jakim sunčevim zracima. U nekim slučajevima uspijeva i na svježijim i sjenovitim mjestima u bašti ili na balkonu.
Ukoliko se odlučite za to da je gajite u stanu, važno je da ne bude na direktnom "udaru" sunčevih zraka tokom toplih ljetnjih dana.
Grm tamjanike može izrasti i do jednog metra, a ako je pravilno njegujete, godinama ćete imati divan mirisni ukras u svom domu, bašti ili na terasi.
Povremeno čupkajte listiće kako bi ostala kompaktna, jer će na taj način grm lijepo rasti i u stranu, a ne samo u visinu.
U ljetnjem periodu zalivajte je kad god primjetite da je zemlja pri vrhu suva, a tokom zimskih dana ne preterujte sa zalivanjem, već samo povremeno dolijte vodu. Jako je važno da se tamjanika ne osuši, stoga često provjeravajte zemlju.
Tamjanika cvjeta sporadičnim cvjetićima bijele ili nježno plave boje, koji su grupisani u cvasti. Kada se završi sezona cvjetanja, odsjecite precvjetale grančice.
Njega tamjanike u saksiji
Ako tamjaniku držite kao sobnu biljku lako će se prilagoditi uslovima u vašem domu. Potrebno joj je dosta svjetlosti, a podnijeće i sjenovita mjesta, suv vazduh, direktno sunce.
Tmajanika kada je u saksiji zimi se drži u toplijem prostoru i ređe se poliva.
A ako je baštenski uzgajana ne smije da bude na temperaturi ispod 10 stepeni.
Razmnožavanje
Tamjanika se razmnožava vrlo jednostavno – reznicama koje su uzimaju sa matične biljke tokom proljeća ili ljeta. Reznice treba smjestiti u saksije promjera 12 cm, a potrebno je oko dvije nedjelje da se ukorijene u zemlji, uz optimalnu temperaturu oko 20 stepeni.
Rast hilandarskog bosiljka može da se usmjerava, postupkom orezivanja. Ukoliko želite širu i kompaktniju biljku to možete postići rezanjem vrhova, zbog čega će biljka da razvija bočne izdanke.
(Žena blic.rs)