Foto: RTV Cetinje
Advokat radnika, Petar Martinović za Vijesti je kazao da ne žele štrajk, ali ako ne bude konkretnog dogovora, on ostaje kao posljednja i jedina opcija.
“Imajući u vidu činjenicu da za evo pet posljednjih vlada prelazimo gotovo iste skale u hijerarhijskom smislu stoga očekujemo da ćemo zajedno s ministarkom Nišić dokumentovati dogovor na sastanku i oročiti rješavanje, tačnije isplatu devet zarada i spajanje staza za ove obespravljene i namučene ljude kojih je osam preminulo od februara kada su krenule blokade magistralnog puta Podgorica - Cetinje”, rekao je Martinović.
On je kazao da više nemaju vremena i da s petom po redu Vladom utvrđuju isto što su utvrdili sa prethodne četiri Vlade, a utvrđena je osnovanost ovih potraživanja i obespravljenost ovih ljudi, prenose Vijesti.
“Svakom od njih radni odnos je u radnoj knjižici zaključen na dan otvaranja stečajnog postupka 4. marta 1996. godine kada je zbog nemogućnosti isplate zarada došlo do pokretanja stečaja u fabrici. Istini za volju, u rješenju o zatvaranju stečajnog postupka od 14. juna 2001. nema nijednog radnika koji se pojavio kao povjerilac koji je namiren, a zbog toga je otvoren stečaj. Dakle, prostim uvidom u radne knjižice ovih ljudi jasno je da je njihova veza s fabrikom prestala na dan 4. 3. 1996. godine, te stoga ne možemo ni hipotetički govoriti o namirenju potraživanja ovih ljudi”, naveo je Martinović.
Radnici bivše cetinjske fabrike aktivno protestuju od februara, blokiraju saobraćaj, traže susret s nadležnima i isplatu devet neisplaćenih plata za 693 radnika, u iznosu od 2,81 milion EUR i povezivanje radnog staža za njih 81.
U Košuti je 1996. otvoren stečajni postupak koji je okončan 14. juna 2001. godine, pri čemu nijesu isplaćena potraživanja radnika.