“Apelujemo na oprez pri kupovini medicinskih potrepština putem interneta tokom trenutne zdravstvene krize jer kriminalci iskorišćavaju situaciju kako bi izveli niz finansijskih prevara. Pošto se hirurške maske i druge medicinske potrepštine teško pronalaze u maloprodaji zbog pandemije KOVID-19, na mreži su se pojavile lažne trgovine, veb-stranice, računi na društvenim mrežama i adrese e-pošte za koje se tvrdi da su prodavali ove artikle. Ali, umjesto da dobiju obećane maske i zalihe, nesumnjive žrtve su vidjele kako njihov novac nestaje u rukama kriminalaca. Ovo je jedna od nekoliko vrsta finansijskih šema prevara koju su vlasti zemalja članica prijavile Interpolu”, saopšteno je iz Interpola.
Kako su pojasnili, prevare povezane s virusom uključuju: telefonske prevare kriminalci pozivaju žrtve predstavljajući se kao službenici klinike ili bolnice i saopštavaju im da je neki njihov rođak obolio od virusa, nakon čega traže od žrtve da plati liječenje; lažno predstavljanje e-poruke za koje tvrde da dolaze od nacionalnih ili globalnih zdravstvenih tijela u kojima od žrtava traže da pruže lične podatke o plaćanju ili da otvore link koji sadrži zlonamjerni softver.
“U mnogim slučajevima prevaranti se lažno predstavljaju kao legitimne kompanije u pokušaju da prevare ljude koji ne sumnjaju, čak i proaktivno, putem e-pošte i poruka na platformama društvenih medija. Zločinci iskorištavaju strah i neizvjesnost koje je stvorio KOVID-19 da bi varali građane koji samo žele da zaštite svoje zdravlje i zdravlje svojih najmilijih”, rekao je generalni sekretr Interpola Jirgen Stok.
Monetarni gubici prijavljeni Interpolu iznose više stotina hiljada dolara.
Odsjek za finansijske zločine Interpola svakodnevno prima informacije od zemalja članica o slučajevima prevara i zahtjeve za pomoć u zaustavljanju lažnih plaćanja lažnihusluga.
Žrtve prevara su uglavnom locirane u Aziji, ali kriminalci su koristili i bankovne račune koji se nalaze u drugim regijama, poput Evrope, kako bi se prikazali kao legitimni predstavnici kompanija.
“U jednom slučaju, žrtva u Aziji izvršavala je uplate na više bankovnih računa pod nadzorom kriminalaca u više evropskih zemalja. Uz pomoć Interpola, državne vlasti su uspjele da blokiraju neke isplate, ali su se kriminalci brzo prebacili na druge, pa čak i treće bankovne račune, prije nego što su mogli biti pronađeni i blokirani. Do danas je Interpol pomagao u oko 30 slučajeva prevarau vezi s KOVID-19 vezama s Azijom i Evropom, što je dovelo do blokiranja 18 bankovnih računa i zamrzavanja više od 730.000 dolara u sumnjivim prevarnim transakcijama”, naveli su iz Interpola.
Upozorenje za 194 zemlje članice
Interpol je izdao upozorenje policijama u svoje 194 članice na ovu novu vrstu prevare.
“Ako želite kupiti medicinski materijal putem interneta ili primati e-poštu ili veze s medicinskom podrškom, budite oprezni zaznakove potencijalne prevare kako biste zaštitili sebe i svoj novac. Budite svjesni lažnih veb-stranica i da će kriminalci često koristiti veb-adresu koja izgleda gotovo identično kao legitimna. Provjerite mrežne preglede kompanije prije kupovine je li bilo prigovora drugih kupaca. Budite oprezni ako traže uplatu na račun koji se nalazi u drugoj zemlji od one u kojoj je kompanija. Ne klikajte na veze ili ponude koje niste očekivali da ćete dobiti ili koje dolaze od nepoznatog pošiljaoca. Budite oprezni prema neželjenoj e-pošti koja nudi medicinsku opremu ili traže vaše lične podatke radi doktorskih pregleda”, upozoravaju iz Interpola, prenosi Dan.
Izvor: FOS