13-08-2020

Istraživanje pokazalo koje maske su najefikasnije

Zdravstveni stručnjaci utvrdili su da su maske za lice ključne u suzbijanju širenja koronavirusa, ali dosad je sprovedeno malo istraživanja o tome kakva je vrsta maski najefikasnija.

Istraživanje pokazalo koje maske su najefikasnije | Radio Televizija Budva

Ilustracija, Foto: Pixabay

Hirurške maske pružaju najefiksniju zaštitu od širenja kapljica iz usne šupljine u odnosu na pamučne alternative, dok se zaštita pri nošenju šalova pokazala najlošijom.

Ovo bi saznanje trebalo biti posebno važno za vlasti Sjedinjenih Država koje podstiču stanovnike na korištenje maski od tekstila kako bi onih medicinskih, zbog malih zaliha ostalo više za američke zdravstvene radnike.

Maske su izuzetno važne jer 30 do 40 posto zaraženih osoba ne pokazuje simptome bolesti, nesvjesno pritom šireći virus kada kašlju, kijaju ili samo normalno govore.

Jednostavan eksperiment



Tim naučnika sa Univerziteta Duke sproveo je jednostavno i jeftino istraživanje: ispitanici su stajali u zamračenoj prostoriji te su pet puta morali izgovoriti: "Ljudi, ostanite zdravi" u smjeru laserskog snopa, a sve je snimano kamerom.

Potom je za računanje broja kapljica emitovanih iz usne šupljine učesnika studije upotrijebljen kompjuterski algoritam.

"Ovakvo ispitivanje mogu sprovesti vlasnici kompanija i svi oni koji zaposlene opskrbljuju maskama", rekao je koautor studije, hemičar i fizičar, Martin Fišher, dodavši da se laser i leće mogu kupiti za 200 dolara te da oni koji sprovode eksperiment ne moraju nužno biti stručnjaci.

Koja je najbolja?



Studija je pokazala da su profesionalne maske N95 s ventilima, one koje koristi bolničko osoblje na prvim linijama borbe protiv koronavirusa, smanjile prenos kapljica na manje od 0,1 posto.

Hirurške ili polipropilenske maske po učinku nisu nimalo zaostajale za njima. Prenos kapljica smanjile su za 90 posto ili više u poređenju s maskom nezaštićenim licem.

Ručno izrađene pamučne maske za lice bile su prilično učinkovite te su eliminisale od 70 do 90 posto kapljica emitovanih tokom normalnog govora, u zavisnosti od broja slojeva i nabora.


Izvor: Avaz.ba