Jezivom prizoru u crnogorskom podmorju svjedočio je ronilac sa Cetinja, koji je u petak, umjesto podvodne ljepote, naišao na svinjske polutke i pršute u raspadanju.
"Bio sam zaprepašćen kada sam to vidio. Na oko 100-200 metara u krug vidio sam dvadesetak polutki i pršuta u raspadanju. Prosto ne mogu da vjerujem da je nekome palo na pamet da u more isrovari takav otpad, a nije mi jasno ni kako je to izveo, s obzirom da je prilaz plaži Galija neprisrupačan. U svakom slučaju, ovo je strašno", kazao je ronilac sa Cetinja za „Dan”.
O njegovom "pronalasku” svjedoči i fotografija koju je napravio njegov prijatelj.
U Upravi za inspekcijske poslove juče i prekjuče nijesu odgovarali na pitanja "Dana" da li im je prijavljen ovaj slučaj i da li su reagovali, s obzirom da su bili praznični dani. Glavni veterinarski inspektor Mirjana Drašković u telefonskom razgovoru kazala je da Veterinarska inspekcija nije dobila nikakvu prijavu povodom bačenog svinjskog mesa u more. Ona je ukazala da se inspektori Veterinarske inspekcije ne bave takvim isrragama, te da je meso u more mogao baciti bilo ko. Nikakvo obavješrenje, kako je kazala, za vrijeme radnih dana nijesu dobili ni od komunalne policije niti od bilo koga drugog.
Direktor Ekološkog pokreta Ozon Aleksandar Perović ističe da je nekontrolisano odlaganje otpada u podmorju i na morskom dnu problem koji je u Crnoj Gori veoma izražen.
"Ako znamo koliko je ekološke i ekonomske štete nanijelo nepravilno upravljanje gritom iz Bijele, trebalo bi da budemo svjesni da će nas veoma skupo koštati sanacija i sve što će sem toga biti potrebno uraditi kako bi se promijenila praksam", upozorio je on.
Perović je istakao da je očigledno da će morati da se unaprijedi i moniroring morskih ekosistema, ali i zakonski okvir, na šta su iz Ozona više puta ukazivali.
"Ne bismo smjeli zaboraviti da je potrebno riješiti problem upravljanja otpadom i otpadnim vodama, naročito tokom ljetnje sezone, jer se generišu značajno veće količine i svakako je veća i prijetnja po javno zdravlje i životnu sredinu. Sve ovo potvrđuje da je naša inicijativa o donošenju Zakona o zaštiti podmorja i morskog dna bila opravdana, jer bi tu trebalo da budu uvrštene i adekvatne kaznene mjere čijom bi efikasnom primjenom unaprijedili postojeće prilično nepovoljno stanje", ocijenio je Perović.