Foto: Pixabay
Ljetnje računanje vremena u 2022. godine počinje u nedjelju 27. marta kada se kazaljke pomeraju sat vremena unaprijed, odnosno sa 2 na 3 sata.
Mnogi naučnici vjeruju da promjena vremena nosi i bezbjednosne rizike, pa da od pomjeranja sata imamo više štete nego koristi.
Tačno je da ljetnje računanje vremena čini da više budnog vremena provodimo na dnevnoj svjetlosti, ali sve više studija pokazuje da mnogi ljudi zbog pomjeranja sata dobija ozbiljne zdravstvene probleme, poput visokog krvnog pritiska i depresije.
Jedna švedska studija objavljena 2008. godine otkrila je da se rizik od srčanog udara uvećava nekoliko dana posle promjeranja kazaljki na satu. Istraživači upozoravaju da su zaposleni ljudi, koji i inače pate od nedostatka sna, u naročitoj opasnosti, a smatraju da je jedan od uzroka narušavanje biološkog ritma.
Kako se pripremiti?
Ako osjećate posledice promene vremena, možda bi vam najbolje bilo da nekoliko dana posle pomjeranja časovnika što duže budete napolju.
Sunčeva svjetlost pomaže da uskladite biološki sat. Takođe, trebalo bi da izbegavate popodnevne dremke, ma koliko vam delovale primamljivo.
Postoje i dokazi da je rizik od infarkta viši u to doba, ali još nije jasno zašto je to tako.
Dajemo vam još nekoliko savjeta o tome kako da se pripremite za pomjeranje časovnika:
- Idite u krevet 15 minuta ranije nekoliko noći prije pomjeranja sata.
- Podesite alarm na 30 minuta ranije, kako biste se navikli da ustajete ranije.
- Prošetajte rano ujutru.
- Vježbajte napolju, ali ne posle 16 sati, jer to može poremetiti spavanje.
- Suzdržite se od popodnevnih dremki tokom vikenda.
- Nemojte piti alkohol u nedelju uveče.
- Pojedite zdrav i zasitan doručak u ponedjeljak koji će vam dati dovoljno energije da izdržite dan.
- Djeca takođe moraju da se navikavaju na promjene – najbolje bi bilo da im date da večeraju trideset minuta ranije nego što je uobičajeno, kako bi se njihov organizam bolje prilagodio. Ubijedite ih da ranije odu na spavanje.