ilustracija (foto:pixabay)
Prema nedavnoj studiji istraživača iz SAD i Kine, iskustvo miješanja kućnih poslova sa zadacima u karijeri postavlja vrlo različite izazove za polovinu heteroseksualnih bračnih parova, piše Science Alert.
U centru ovih razlika su kućni poslovi i vrijeme za porodicu, uključujući vrste poslova koji se mogu obavljati kada se radi od kuće, poput pranja ili usisavanja, te posvećenost obavezama poput djece, bilo da se radi o spavanju ili užini.
Rezultati studije temeljili su se na anketi 223 bračna para iz Kine i Južne Koreje, a uključivali su domaćinstva sa i bez djece. Učesnici su upitani o broju neradnih zadataka koje su obavili radeći od kuće i kako je to uticalo na njihove porodične obaveze.
“Otkrili smo da muškarci i žene nemaju isto iskustvo rada od kuće”, kaže Džesmin Hu, profesorka menadžmenta na Univerzitetu Ohajo.
Statistika je otkrila da su svi osjećali da su više obavili oko kuće radeći sami od kuće. Kad su parovi s dvojnim primanjima bili zajedno kod kuće, muškarci su obično obavljali manje kućnih poslova. To što su muževi kod kuće tokom radnog vremena ženama nije nimalo olakšalo kućni teret.
U obje zemlje obuhvaćene istraživanjem, supruge su izjavile da osjećaju veću krivicu zbog neuspjeha u obavljanju kućnih poslova i provođenja više vremena sa svojim porodicama, nakon što su se vratile na rad u kancelariji. Za muževe je ova krivica bila vidljiva samo u podacima iz Južne Koreje.
Istraživači su takođe posmatrali fleksibilnost kućne/kancelarijske rutine koju odobrava poslodavac. Kad su muževi imali fleksibilne radne postavke, žene su obavljale više svog profesionalnog posla radeći kod kuće. Kada su žene imale fleksibilnost na poslu, muževi su obavljali više zadataka oko kuće kada su radili od kuće.
“Ova otkrića upućuju na to da bi muževi mogli da pomognu suprugama koje rade na daljinu kada imaju fleksibilnije radno vreme i da obavljaju više porodičnih zadataka kada njihove žene imaju stroži radni raspored”, kaže Hu.
Osim toga, i muškarci i žene osjećali su više krivice zbog svog posla i veći osjećaj sukoba između kućnog i poslovnog života, jer su prolazili kroz više zadataka vezanih za dom dok su radili od kuće.
Cilj studije je da poboljša iskustvo rada od kuće i za zaposlene i za poslodavce, kažu istraživači, ali i da pokaže da su fleksibilnost i razumijevanje važni, posebno u domaćinstvima u kojima oba odrasla partnera rade svoj posao od kuće, a ne u kancelariji.
Partneri moraju da dijele kućne dužnosti, sugerišu autori studije, dok bi kompanije trebalo da prepoznaju teškoće koje dolaze kako granice između poslovnog i kućnog života postaju sve nejasnije.
“Kovid je zauvijek promijenio način na koji radimo. Rad na daljinu postaće sve više norma”, kaže Hu.
“Ljudi su se stvarno navikli na dobrobit rada od kuće i mnogi neće htjeti da se vrate u kancelariju puno radno vrijeme”, dodala je.