Foto: Pexels
Glavobolja je zabilježena kao simptom i u ranoj i kasnoj fazi zaraze, a kod nekih pacijenata ovaj simptom može da se javi prije uobičajenih kao što su kašalj i temperatura.
Istraživači pokušavaju da procijene koliko često se glavobolja javlja kod oboljelih od kovida-19.
Dosadašnja istraživanja utvrdila su da se glavobolja javlja kod 11 do 34 odsto pacijenata koji su hospitalizovani zbog kovida-19.
Slične procjene su objavili i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). U izvještaju CDC se navodi i da je glavobolja češći simptom kod osoba mlađih od 65 godina.
U dosadašnjim izvještajima glavobolja koja je povezana sa kovidom-19 ima sledeće karakteristike: umjeren ili ozbiljan intenzitet, uprouzrokuje pulsiranje ili pritiskanje, zahvata obje strane glave i može da se pogorša kada se sagnete, prenosi N1.
Kako je razlikovati od migrene?
Kod glavobolje koja je posljedica migrene javljaju se i neki dodatni simptomi kao što su osjetljivost na zvuk i svijetlo. U slučaju zaraze koronavirusa, takvi simptomi se ne pojavljuju.
Kao i kod drugih virusnih bolesti, i kod kovida-19 glavobolja se može pojaviti uz visoku temperaturu. Groznica je neuobičajena kod migrene, kao i kod drugih vrsta glavobolja, poput tenzijske ili klaster glavobolje.
Ako vas muči glavobolja i sumnjate na kovid-19, izmjerite temperaturu i pogledajte koje još simptome imate, savjetuje Healthline. Ako primijetite da imate još neke klasične simptome koronavirusa, trebalo bi da se testirate na kovid-19, navodi Healthline.