Ilustracija, Foto: Pixabay/FrankWinkler
Percepcija je određena na osnovu 76 atributa, poput ekonomske stabilnosti, jednakosti polova, dobrog potencijala za turizam ili dobre hrane, koji su grupisani u deset kategorija: avanturizam, agilnost, uticaj na kulturu, preduzetništvo, baština, pokretač, otvorenost za posao, moć, društvena svrha i kvalitet života.
Izvještaj otkriva važnost socijalne pravde kao globalne ambicije i kao neočekivane društvene nuspojave krize izazvane panedmijom COVID-19 i uticaja teorija zavjere na društvenu klimu.
Kako prenosi RFE, Kanada je na prvom mjestu po kvalitetu života i svrsishodnosti društva.
Takođe se doživljava kao država koja ima dobro tržište rada, brine o ljudskim pravima i zalaže se za socijalnu pravdu. Pored toga, Kanada se našla na prvom mjestu kao najbolja zbog uvjerenja da nije korumpirana i poštuje imovinska prava.
Socijalna pravda je kao globalno istaknuta ambicija zauzela važno mjesto u metodi rangiranja država. Osamdeset posto građana globalno, kako pokazuje izvještaj, ima osjećaje koji ukazuju na potrebu za socijalnom pravdom, širokim pojmom koji se odnosi i u sebi sadrži pokrete koji pozivaju na rješavanje rasne i rodne nejednakosti, dok se 76 posto ljudi uključenih u ovo istraživanje, slaže da je neka država jača kada je rasno i etnički raznolikija.
Na drugom mjestu je Japan, na trećem Njemačka, a Švajcarska i Australija su rangirane kao četvrta i peta zemlja.
Od država Zapadnog Balkana i bivše Jugoslavije na listi su se našle Hrvatska na 40., Slovenija na 60. i Srbija na 76. mjestu dok ostale nisu uvrštene.
Izvor: Radio Slobodna Evropa