Foto: Klimbim2014.wordpress.com
U septembru 1913. godine Kapablanka se zaposlio u Ministarstvu spoljnih poslova Kube. Njegova misija je bila da posjećuje glavne gradove Evrope i da igrajući šah i pobjeđujući, proslavi Kubu. Od oktobra 1913. do marta 1914. odlazi u London, Pariz, Berlin, Varšavu, Rigu, Lenjingrad, Moskvu, Kijev i Beč. U ovim, ali i drugim gradovima demonstrirao je igranje simultanki, uvijek pred mnogo posmatrača.
Igrao je 24 serije protiv nekih od najboljih majstora Evrope: Aljehina, Bernštajna, Bogoljubova, Nimcoviča, Retija, Tartakovera i drugih. Decembra 1921. oženio se Glorijom Simoni Betankur. Dobili su sina Hose Raula 1923. i kćerku Gloriju 1925. godine.
Kapablanka je naučio igrati šah sa četiri godine gledajući igru svog oca. U petoj godini učlanio se u klub u Havani, gdje ga vodeći šahisti nisu mogli pobijediti nakon razmjene kraljica. Kada je tek napunio 13 godina, pobijedio je kubanskog nacionalnog prvaka Huana Korza, rezultatom od četiri pobjede, tri poraza i šest remija
Obrazovao se u SAD-u, gdje je studirao inženjerstvo na Univerzitetu Kolumbija. 1908. godine otac mu je uskratio finansijsku podršku jer je više igrao šah nego što je učio. Tada je odlučio da se izdržava igrajući šah.
U Njujorku je igrao simultanke i od 720 partija 686 je pobijedio, 20 remizirao, a 14 izgubio.
Kapablanka je bio posebno nadaren za brzopotezni šah.
Na velikom turniru 1914. godine u Sankt Petersburgu, uz prisustvo većine svjetskih šahista (osim onih iz Austro-Ugarske), prvi put je odigrao susret protiv Laskera. Kapablanka je poveo za 1.5 bod u preliminarnoj rundi i natjerao Laskera da se grčevito bori za remi.
Prvi svjetski rat prekinuo je šahovske aktivnosti u Evropi. Poslije rata Lasker nije bio spreman za šah. Laskerov napor da obezbijedi finansijsku sigurnost igrajući šah nije imao uspjeha i čuveni šahista je kasnije umro u siromaštvu. Iz tih razloga se složio da brani titulu protiv Kapablanke 1920. , ali je predao titulu izazivaču jer je bio bolestan. Rekao je Kapablanki:
"Stekli ste titulu bez igre, ali ste je zaslužili zbog vašeg briljantnog igranja šaha."
Bilo je pritisaka od šahovskog svijeta na Laskera da ipak igra s Kapablankom i kada je Kapablanka našao sponzore na Kubi, koji su bili spremni finansirati meč sa 25.000 dolara, po pola svakom učesniku, bez obzira na krajnji ishod meča, Lasker je prihvatio. Održao je obećanje i pošto je predao titulu šampiona, bio je taj koji je izazvao Kapablanku. Meč se održao u Havani 1921. , ali je bio veliko razočarenje za šahovske zaljubljenike. Iako je bilo planirano 30 partija, meč je trajao samo 14, u kojem je Lasker izgubio četiri partije, nijednu nije dobio, uz 10 remija (+4 -0 =10). Predao je meč zbog narušenog zdravlja. Kapablanka je tada postao novi svjetski prvak, zadržavši titulu do 1927.
Taj podvig (osvajanje titule svjetskog prvaka bez izgubljenog susreta) nije se ponovio gotovo 80 godina, sve dok Vladimir Kramnik 2000. nije pobijedio Garija Kasparova +2 -0 =13.
Godine 1925. održan je turnir u Moskvi gdje su se dogodila, za Capablancu, dva zanimljiva događaja. Prvi je bio za vrijeme simultanki, gdje je dobio sve partije osim jedne gdje je remizirao, i to protiv 12-godišnjeg dječaka, kome je na kraju meča rekao:
"Jednog dana postaćeš prvak!"
To dijete bio je Mihail Botvinik. 13 godina kasnije, Botvinik nije samo pobijedio Kapablanku već je i postao svjetski prvak. U jednom trenutku za vrijeme turnira, Kapablankina prelijepa žena ušla je u salu i on se očigledno toliko zaljubio da je previdio da mu je skakač napadnut od protivničkog pješaka. Izgubio je i skakača i partiju.
Kapablanka je zbog bolesti umro u New Yorku 8. marta 1942. Četiri godine kasnije umro je i Aljehin. Tada je pronađen Aljehinov rukopis s najboljim partijama kubanskog šahiste. U uvodu je napisao:
"Njegovom smrću izgubili smo šahovskog genija kakvog više nikada nećemo vidjeti."
Kapablanka nikad nije otvorio nijednu šahovsku knjigu niti učio šahovska otvaranja. To što je postao svjetski prvak uprkos toj činjenici čini ga vjerovatno i najvećim prirodnim šahovskim talentom koji je ikada igrao šah.
Izvor: Kazaljka.net