Njegova strast prema izradi maketa potiče iz porodične tradicije.
„Umjetničku crtu sam naslijedio od oca, koji je izvanredno predavao umjetnost. Kao dijete, volio sam da crtam i rezbarim. To mi je kasnije pomoglo da razvijem svoje vještine u maketarstvu“, objašnjava Nikolaj gostujući u jutarnjem programu TV Budva.
Knežević/Foto: printscreen
Njegova kolekcija obuhvata isključivo jadranske brodove, čije izrade zahtijevaju izuzetnu preciznost i posvećenost.
„Izrada jednog modela može da traje od jedne do tri godine, zavisno od složenosti. Moj cilj je da svaki model bude muzejskog kvaliteta, da prikaže autentičnost i istorijski značaj brodova koje izrađujem“, ističe Knežević.
Kada je riječ o maketama, svaka nosi svoju priču.
„Na početku sam napravio Santa Mariju, brod kojim je Kolumbo otkrio Ameriku. Kasnije sam se orijentisao na jadranske brodove, kao što su bracere i trabakuli, koji su plovili našim morem“, dodaje on.
Ove makete ne samo da predstavljaju brodove, već i način života koji su ovi plovni objekti omogućili. U svom radu, Knežević se suočava s brojnim izazovima.
„Strpljenje je ključno. Ponekad provedem po nekoliko sati razmišljajući o tome gdje postaviti neku letvicu. Ako napravim grešku, to može biti veliki problem“, priznaje on. Ipak, uz podršku kolega, kao što je Vlatko Jablan, uspijevaju da prevaziđu prepreke. „Mi se međusobno savjetujemo i pomažemo jedni drugima, što čini proces izrade još zanimljivijim“, objašnjava Knežević.
U radionici je prostor ograničen, a i prašina predstavlja problem.
„Jedna maketa može biti prilično velika, od metar do metar i po. Prašina je naš najveći neprijatelj. Zbog toga sam morao da izradim police i razmislim o načinima zaštite maketa“, kaže on. Kako bi očuvao modele, često ih prekriva staklenim vitrinama, iako smatra da to narušava estetski doživljaj. „Ali, morao sam da pronađem balans između očuvanja i estetike“, naglašava.
Nikolaj Knežević vidi svoje makete kao važan doprinos kulturi i naslijeđu.
„Želim da oživim našu pomorsku tradiciju kroz svoje modele. Ovi brodovi su imali značajnu ulogu u razvoju trgovine i pomorstva na Jadranu“, zaključuje on.
J.M.