Proizvodi kod kojih su nađene opasne supstance (Foto: Uprava za inspekcijske poslove)
Kako objašnjavaju, prilikom nadzora vršen je administrativni pregled dokumentacije i fizički pregled proizvoda - izgled proizvoda, isprave o usklađenosti, upozorenja, uputstva za upotrebu, a metodom procjene rizika uzeto je 35 uzoraka igračaka za laboratorijska ispitivanja na prisustvo ftalata i bora. Od ukupnog broja uzoraka rezultati su pokazali da 22 uzorka nisu odgovarala uslovima iz Pravilnika.
"Subjekti nadzora (uvoznici, distributeri i trgovci) obaviješteni su o rezultatima ispitivanja i dobrovoljno su preduzeli mjere neodložnog sprečavanja dalje distribucije nebezbjednih igračaka, kao i mjere trajnog povlačenja iz prometa i opoziva od potrošača. U ovom mjesecu uništeno je oko 702 komada igračaka koje su zatečene u prometu dok je postupak opoziva i povlačenja iz prometa za pojedine igračke još u toku", navode u saopštenju.
Inspektori su na osnovu Uredbe o zabranjenim, odnosno dozvoljenim načinima upotrebe proizvodnje i stavljanja na tržište hemikalija koje predstavljaju neprihvatljiv rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu izdali 22 prekršajna naloga u ukupnom iznosu iznosu od 11.440 eura, dok je su za ostale procesi još u toku.
U maju je obavljen reaktivni nadzor na osnovu RAPEX nedjeljnih izvještaja - izvršeno je 20 pregleda objekata u kojima su tražena četiri opasna proizvoda - igračke i to dvije plastične lutke sa hemijskim rizikom i dva kozmetička proizvoda.
"Na tržištu Crne Gore nijesu nađeni traženi opasni proizvodi iz RAPEX obavještenja", objašnjavaju u Upravi za inspekcije poslove.
(RTCG)