11-01-2025

Lakušić: Biće dovoljno vode za crnogorsko primorje tokom ljeta

Regionalni vodovod Crnogorsko primorje, ključna infrastrukturna tačka za snabdijevanje crnogorskog primorja vodom, izdao je saopštenje u kojem detaljno objašnjava preduzete mjere za prevazilaženje izazova sa kojima se sistem suočava, planove za budućnost, i garanciju stabilnog vodosnabdijevanja tokom ljetnje turističke sezone. Saopštenje, koje potpisuje predsjednik Odbora direktora ovog preduzeća, Zoran Lakušić, prenosimo u cjelosti.


Foto: Regionalni vodovod

Regionalni vodovod Crnogorsko primorje ključna je infrastrukturna tačka koja obezbjeđuje snabdijevanje vodom crnogorsko primorje. Sistem je projektovan da osigura kvalitetnu i stabilnu isporuku pitke vode. Vodovod se oslanja na infrastrukturu koja se kontinuirano unapređuje, obnavlja i kvalitetno održava, omogućavajući efikasno upravljanje i smanjenje gubitaka, navodi se u saopštenju koje potpisuje predsjednik Odbora direktora ovog preduzeća Zoran Lakušić.

Pored toga, Regionalni vodovod igra važnu ulogu u očuvanju životne sredine kroz održivo korišćenje vodenih resursa i zaštitu prirode u zonama sanitarne zaštite.

Regionalni vodovod je posebnim angažovanjem uspio da prevaziđe probleme tokom 2024. godine. Uprkos postignutim rezultatima, Regionalni vodovod se i dalje suočava sa značajnim izazovima u svom poslovanju. Najveći problem predstavlja pad izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“, čiji je kapacitet u posljednjim godinama drastično opao, ugrožavajući pouzdanost vodosnabdijevanja. Ovaj problem dodatno komplikuju, iako u manjoj mjeri nego ranije, nelegalna eksploatacija prirodnih resursa i nepovoljni klimatski uslovi. Sve to zahtijeva efikasnu reakciju kako bi se obezbijedile potrebne količine vode za građane i turiste na crnogorskom primorju, čime se obezbjeđuje stabilnost jedne od najvažnijih privrednih grana u Crnoj Gori.

Pad izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“ zabilježen je u periodu od 2010. do 2022. godine, kada se količina vode smanjila sa 2.600 l/s na svega 235 l/s, mjereno na prelivu vodozahvata. Ovaj problem dominantno je povezan s nelegalnom eksploatacijom pijeska i šljunka i dugogodišnjim neodrživim praksama u upravljanju vodnim resursima. Tokom 2024. godine, uprkos ovim ograničenjima, uspjeli smo isporučiti ugovorene količine vode prema zakonskim i ugovornim obavezama. Međutim, pred kraj ljeta, u kratkom periodu, u opštini Bar suočili smo se s poteškoćama u obezbjeđivanju dodatnih količina vode.

Ljeto 2024. godine obilježile su ekstremno visoke temperature i mala količina padavina, što je dodatno opteretilo već ograničene vodne resurse, kako Regionalnog vodovoda tako i lokalnih vodoizvorišta. Ipak, uspjeli smo maksimalno povećati isporučene količine vode, koje su tokom avgusta i septembra dostizale oko 800 l/s. Time smo obezbijedili nesmetano vodosnabdijevanje turističkih destinacija na crnogorskom primorju. Zahvaljujući profesionalnom radu i zalaganju iskusnog stručnog tima, turisti i lokalno stanovništvo nijesu osjetili posljedice smanjenih količina vode, što nam je bio glavni prioritet. Regionalni vodovod je vodovodnim društvima na crnogorskom primorju isporučio 30–40% više vode od ugovorenih količina, potvrđujući svoju pouzdanost i stručnost u poslovanju.

Iako su vidljivi pozitivni pomaci u revitalizaciji korita rijeke Morače u Drugoj zoni sanitarne zaštite, nelegalna eksploatacija pijeska i šljunka na obalama rijeke Morače i dalje se povremeno nastavlja, potencijalno ugrožavajući kvalitet i količinu vodnih resursa. Ovaj problem zahtijeva dalju aktivnost nadležnih institucija kako bi se zaštitilo u potpunosti izvorište „Bolje Sestre“ i očuvala održivost Regionalnog vodovoda u interesu države Crne Gore.

Velika su očekivanaj Regionalnog vodovoda u narednoj godini. Ključni prioriteti biće održivo upravljanje vodnim resursima, zaštita izvorišta “Bolje Sestre” i realizacija neophodnih infrastrukturnih projekata. Posebno će se raditi na završetku postrojenja za filtriranje vode, izgradnji novog cjevovoda prema Kotoru, Tivtu i Herceg Novom, kao i prilagođavanju izazovima klimatskih promjena. Intenziviraće se i borba protiv nelegalne eksploatacije prirodnih resursa u zonama sanitarne zaštite izvorišta “Bolje sestre” kako bi se dugoročno očuvala stabilnost vodosnabdijevanja i zaštitilo izvorište.

Regionalni vodovod je u potpunosti posvećen preduzimanju svih potrebnih mjera za efikasno služenje javnom interesu i obezbjeđivanje stabilnog vodosnabdijevanja tokom ljetnje turističke sezone i u budućnosti. To podrazumijeva uključivanje dodatnih količina vode u sistem, unapređenje postojeće infrastrukture i donošenje strateških odluka u skladu sa potrebama lokalnih vodovodnih sistema. Kontinuirano praćenje i analiza potreba turističke privrede ključni su za prilagođavanje infrastrukture i obezbjeđenje dugoročne održivosti vodosnabdijevanja.

Uz podršku Vlade Crne Gore i dodatno angažovanje lokalnih vodovodnih preduzeća, očekuje se doprinos u smanjenju gubitaka na lokalnim mrežama, racionalnom korišćenju vode tokom ljetnjih mjeseci i povećanju kapaciteta rezervoarskog prostora. Ove aktivnosti će biti u fokusu Odbora direktora i novog menadžmenta, što će omogućiti sinergetsko djelovanje svih relevantnih aktera.

Tokom 2025. godine, Regionalni vodovod će raditi na definisanju idejnog rješenja za izgradnju filterskog postrojenja većeg kapaciteta, što će značajno doprinijeti stabilizaciji i unapređenju sistema. Pored toga, nastaviće se aktivnosti na poboljšanju finansijske likvidnosti, uključujući izmjene i dopune Zakona o regionalnom vodosnabdijevanju. Konkretno, predložiće se uvođenje posebne naknade za investicije realizovane na Crnogorskom primorju, koja bi se naplaćivala od hotela sa 4 i 5 zvjezdica, kao i produženje roka za naplatu ove naknade do 2034. godine, čime bi se obezbijedila finansijska stabilnost Društva.

Planira se i intenziviranje aktivnosti na realizaciji druge faze regionalnog sistema vodosnabdijevanja, uključujući završetak izgradnje novog cjevovoda na dionici Lastva Grbaljska – Tivat. Ovaj projekat će povećati kapacitet sa trenutnih 330 l/s na 750 l/s, čime će se značajno poboljšati vodosnabdijevanje opština Kotor, Tivat i Herceg Novi. Završetak radova očekuje se početkom 2026. godine.

Posebna pažnja biće posvećena naučnim istraživanjima koja će utvrditi uzroke pada izdašnosti izvorišta “Bolje Sestre” i predložiti mjere za poboljšanje njegovog kapaciteta. U okviru ovih aktivnosti, realizovaće se istraživanja u vezi s utvrđivanjem treće zone sanitarne zaštite izvorišta, kao i izgradnja privremene pješčane ustave u koritu rijeke Morače. Planirana je i izgradnja filterskog postrojenja kapaciteta 100 l/s, čime će se tokom ljetnjih mjeseci osigurati dodatne količine vode za crnogorsko primorje.

Ove aktivnosti će omogućiti finansijsku i poslovnu stabilnost, kao i efikasno planiranje budućih investicija, čime će se obezbijediti stabilno vodosnabdijevanje i dodatno podržati razvoj turističke privrede Crne Gore. Zahvaljujući aktivnostima novog menadžmenta na čelu sa izvršnim direktorom Krstom Radovićem i preduzetim mjerama, već za narednu ljetnju turističku sezonu možemo s ponosom reći da ćemo imati dovoljne količine vode – kako ugovorenih, tako i dodatnih. Ovaj snažan iskorak predstavlja prekretnicu u odnosu na raniju praksu, kada je situacija s vodosnabdijevanjem pred turističku sezonu često bila neizvjesna i opterećena rizicima.

Već smo započeli intenzivne pripreme za predstojeću ljetnju turističku sezonu, preduzimajući niz ključnih radnji koje će obezbijediti stabilno i pouzdano vodosnabdijevanje. Otklanjamo sve uočene kvarove na infrastrukturi, planirano je temeljno čišćenje izvorišta kako bismo garantovali najviši kvalitet vode, a sve pumpe pripremamo za rad u punom kapacitetu. Pored toga, vrši se zamjena i modernizacija elektro opreme, čime unapređujemo pouzdanost i efikasnost sistema. Ove aktivnosti predstavljaju konkretne korake ka sigurnoj i uspješnoj sezoni, uz posvećenost ispunjenju očekivanja svih korisnika i podršku razvoju turističke privrede Crne Gore.

Regionalni vodovod će nastaviti saradnju sa državnim institucijama i međunarodnim partnerima kako bi obezbijedio kvalitetnu podršku razvoju turizma i omogućio njegov intenzivniji rast. Ovaj pristup doprinijeće očuvanju vitalnih resursa, kao i društvenom i ekonomskom napretku Crne Gore.

Tokom 2025. godine, Regionalni vodovod će realizovati tri IPA projekta, CROSSWATER projekat – fokus na održivosti realizovanih aktivnosti i postavljanju mreže uređaja za praćenje podzemnih voda, Zaštita od požara i poplava – projekat zaštite objekata regionalnog vodovodnog sistema i Umrežavanje mjernih sistema – postavljanje dodatnih mjernih uređaja za praćenje podzemnih i nadzemnih voda u slivu izvorišta “Bolje Sestre”.