Ilustracija, Foto: Pixabay
Iz CIRT-a su kazali da je primjetan trend rasta DDoS napada u toku važnih političkih dešavanja, kako na prostoru Crne Gore, tako i na globalnom nivou.
“Shodno tome, neophodno je dodatno povećati nivo zaštite servisa u državnim institucijama, medijskim kućama kao i u organizacijama koje se bave praćenjem izbornih procesa”, naveli su iz CIRT-a.
Prema njihovim riječima, cilj DDoS napada je da onemogući krajnjim korisnicima korišćenje određenog servisa pristup web portalu, praćenje rezultata izbora i slično, slanjem velikog broja zahtjeva.
Takvi hakerski napadi, kako su naveli iz CIRT-a, rado su korišćena alatka onih koji ne žele da određeni sadržaj dođe do šire javnosti.
Što se tiče posljedica, iz CIRT-a su kazali da ti napadi nijesu neki od najopasnijih.
“Najveće posljedice mogu imati napadi poput sofisticiranih malvera kojima je krajnji cilj krađa podataka digitalnih identiteta, a nerijetko i novca”, pojašnjava se u saopštenju.
Iz CIRT-a su kazali da, osim odgovora na incidentne, djeluju i preventivno, edukacijom korisnika objavljujući sigurnosna upozorenja i savjete.
“Apsolutna bezbjednost od sajber napada ne postoji ni u jednoj državi na svijetu, pa tako ni u Crnoj Gori. Međutim, nastojimo da sistemi budu što otporniji na sajber napade”, istakli su iz CIRT-a.
Oni su poručili da će tokom predstojećih izbora preduzeti sve mjere iz svoje nadležnosti da, u koordinaciji sa državnim institucijama, privatnim sektorom i međunarodnim partnerima, spriječe eventualne DDoS napade.
(Mina)