Foto: Pixabay
Određena hrana može pomoći organizmu da bude otporniji na štetne efekte zagađenja.
Ljekari preporučuju hranu bogatu antioksidansima, kao i onu koja ima antiupalna svojstva, koja može pomoći pri detoksifikaciji pluća i zaštititi ih od zagađenja. Promjena ishrane može pomoći u tome.
Jedan od najčešće korišćenih "kućnih lijekova" za liječenje kašlja i prehlade je đumbir koji je poznat po antiupalnim svojstvima. Đumbir pomaže pri uklanjanju toksina iz respiratornog sistema, bogat je vitaminima i mineralima poput magnezijuma, kalcijuma, beta-karotena i cinka, a sve to pomaže u održavanju zdravlja pluća. Đumbir se može dodati u čaj, salatu i slično.
Kurkuma pomaže u smanjenju upale i respiratornih poteškoća. Aktivni sastojak u kurkumi prirodno čisti pluća, a pomaže i u građenju imuniteta i detoksikaciji tijela. Kurkuma se može koristiti u sirovom obliku ili u prahu te staviti u mlijeko, salatu, smoothieje i drugo.
Med je prirodni zaslađivač i popularan je zbog antibakterijskih svojstava koje pomažu osobama s respiratornim problemima. Med pomaže u čišćenju dišnih puteva i čuva zdravlje pluća. Kašika meda i čaša tople vode čiste pluća i pomažu u oporavku od prehlade i kašlja.
Bijeli luk sadrži alicin koji djeluje kao antibiotik i liječi respiratorne infekcije. Rješava problem začepljenosti dišnih puteva i pomaže u smanjenju upale. Također, smanjuje rizik od raka pluća, a koristan je i asmatičarima.
Zeleni čaj je koristan za mršavljenje i smanjenje upale, a može se piti dva puta dnevno za zdravlje pluća.
Zdrave masti takođe pomažu u čišćenju pluća.
Aerobik povećava kapacitet pluća pa je stoga korisno hodanje, trčanje, plivanje, plesanje, igranje tenisa, vožnja bicikla, boks i slično. U slučaju bolesti potrebno je konsultovati ljekara.
Pročišćivači vazduha povećavaju kvalitet vazduha u domu, što u konačnici koristi plućima.