Prema riječima Janovića, Nacrt Zakona o sportu će, osim usaglašavanja i preciziranja zakonskih normi, donijeti i brojne pozitivne vrijednosti sporta kao što su unapređenje položaja mladih sportista kroz uvođenje stipendija Ministarstva sporta, sufinansiranje ili finansiranja članarina za djecu.
"Pozitivne vrijednosti su i smanjenje starosnog uslova za naknade za vrhunske sportiste na 35 sa 40 godina, premije koje će se uplaćivati direktno sportistima i selektorima, odnosno glavnim tenerima, jasno razgraničenje između amaterskog i profesionalnih sportskih klubova, obaveza prijave promjene sportske organizacije u registar sportskih subjekata, uvođenje obaveznih ugovora o radu sportista, unapređenje zdrastvene zaštite sportista, osnivanje zavoda za sportsku medicinu i Saveza za neolimpijske sportiste", kazao je Janović.
On je kao pozitivne vrijednosti Nacrta zakona naveo uvođenje obaveze da ministarstvo sporta uradi kategorizaciju sportova, uvođenje Dana reprezentacije, obaveznu preregistraaciju sportskih organizacija, kao i preispitivanje prava na doživotnu mjesečnu naknadu sportista.
Predsjednik Crnogorskog limpijskog komiteta (COK), Dušan Simonović kazao je da nije zadovoljan Nacrtom, navodeći da gotovo da nema člana na koji nema primjedbi.
"Zakon je trebalo da pišu pravnici, koji imaju ogromno iskustvo rada u sportskim asocijacijama. Zakon je jednim dijelom protiv ustavan, suprotan načelima olimpijske povelje. Pozicija COK nije ona kakvu zaslužuju krovna sportska asocojacija u Crnoj Gori", kazao je Simonović.
On je precizirao da će biti greška ako se tokom izrade zakona bude vodilo računa o ličnostima, a ne o principima.
"Svi sporovi nastali u sportu moraju tu i biti riješeni. Sve sporove u sportu mora rješavati nezavisno tijelo – sportska arbitraža. Političari su potrebni sportu, mi smo mali sistem i bez njih je teško funkcionisati. Teško je isključiti ih iz svih sportskih struktura", kazao je Simonović.
Advokat Azra Jasavić, zastupnica Džudo saveza, kazala je da je u izradi Zakona trebalo da budu uključeni ljudi koji su dublje involvirani u sportski život, dokazani u svojoj oblasti, kao i oni koji su bili na čelu COK ili državnih sportskih institucija i klubova.
"Fokus treba staviti na Savjet za sport i njega moraju činiti istaknuti stručnjaci, naučni radnici iz oblasti sporta. Nijesu definisane ingerencije savjeta za sport, a on mora da ima ingerencije u davanju mišljenja u izboru programa za finansiranje iz budžeta",kazala je Jasavić.
Ona je naglasila da bi nadležnosti Saveta trebale da budu utvrđivanje smjernica za kategorizaciju sportova i davanje mišljenja kod izdavanja državljanstva sportistimadrugih država.
"Protiv sam centralizacije sporta, podržavam depolitizaciju i strogu zakonsku kontrolu novca datog savezima. Nijesmo za centralizaciju i nepoštovanje autonomije sporta. COK mora da ima veće ingerencije, jer je nacrtom marginalizovan.
Moraju se detalnjije napraviti odredbe nacrta u dijelu nadležnosti i ovlašćenja inspektora za sport", kazala je Jasavić.
Generalni sekretar Fudbalskog saveza, Momir Đurđevac kazao je da bi ta asocijacija, ukoliko bi neka rješenja iz nacrta bila primjenjena, došla u konflikt sa propisima UEFA i FIFA.
"Naši argumenti su opravdani, nadam se da če te ih analizirati i prihvatiti", kazao je Đurđevac.
Predsjednik Udruženja sportskih novinara, Veselin Drljević kazao je da sportski novinari nijesu nigdje tretirani u Nacrtu zakona o sportu.
"Novinari su dio sporta i sportskih organizacija. Mi smo sportski radnici i u tom pravcu ćemo se kretati. Oko izbora sportsite godine, niko ne može bolje ni Ministarstvo, COK ni MOK, bolje znati koliko su dobri sportisti", zaključio je Drljević.
MInistar Janović najavio je da će sve primjedbe biti razmatrane.
Mina