Foto: NTO CG
Kako su saopštili iz NTO CG, nakon uvida u pristigle prijave, Komisija, koju su činili njihovi predstavnici, kao i članovi iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma i Asocijacije turističkih vodiča, razmatrala je one prijave koje su zadovoljile uslove Konkursa, te na osnovu utvrđenih kriterijuma napravila rang listu i izabrala tri najbolje.
Nagrada, navode iz naše Nacionalne turističke organizacije, podrazumijeva novčani iznos od 1.000 eura za prvonagrađenog, odnosno 500 za drugu i 250 eura za treću nagradu.
Shodno ocjeni Komisije prvonagrađena je prijava pod nazivom “Vremeplov antičkog grada Doclea” Petre Soković, drugu nagradu dobio je Dušan Medin sa “Stazama slobode: turistička tura posvećena zaboravljenim spomenicima NOB-a u Crnoj Gori“, dok je trećenagrađena Aida Krcunović sa „Od mreže do trpeze – edukativna tura“.
Prvonagrađena, Petra Soković Raičević, istakla je značaj ovog Konkursa s obzirom na to da ture po ovom Konkursu podrazumijevaju uključivanje lokalne zajednice i valorizaciju kulturnog ili istorijskog nasljeđa.
„Cilj moje turističke ture jeste da se doživi antički grad Doklea. Kao što i sami znate, Duklja je najvažnije arheološko nalazište u Crnoj Gori i ja se nadam da ćemo uključivanjem lokalne zajednice, vođenjem turističkih vodiča i kostimiranim konceptom same ture oživjeti Duklju na pravi način“, poručila je Raičević.
Arheolog, kustos i turistički vodič, Dušan Medin, koji je osvojio drugu nagradu je napomenuo da su inovativne ture, pomalo nepoznate destinacije, nedovoljno turistički razvijene, ne samo od domaće javnosti nego i turista, te mu je prvenstveno to bio motiv da se prijavi na ovaj Konkurs.
„Na ovaj konkurs sam se prijavio i zbog toga jer mi je bio vrlo izazovan, cijeneći njegove kriterijume i karakteristike koje je bilo potrebno ispuniti da bi se prijavilo ili pak dobilo nagradu. U ovoj prijavi riječ je o zaboravljenim socijalističkim spomenicima koji su nastajali u drugoj polovini 20. vijeka kao jedna vrsta sjećanja i reflekcije na sva ona stradanja, ali i pobjede na prostoru Crne Gore. Na cijeloj teritoriji Crne Gore, a sjever je tu izuzetno bogat, postoji obilje materijalne, kulturne baštine i velikih monumentalnih spomenika. Čini mi se da su nedovoljno poznati, a imaju potencijal da kreiraju specifičnu turu koja bi mogla da privuče različite grupe domaćih i inostranih turista“, dodao je Medin.
Prema riječima Aide Krcunović, dobitnice treće nagrade, njenom turističkom turom želi da oživi dva grada, Stari Bar i Pristan, grad koji je postojao na mjestu današnje Luke Bar.
„Cilj ove ture jeste da kod turista izazove doživljaj i taj doživljaj ostane u lijepom sjećanju da bi tu turu preporučili i da bi se opet vratili. Tura je edukativno gastronomska. Kroz ovu turu, vršiće se edukacija kako se i na koji način izlovljava riba, kojim metodama, alatima, kakve sve vrste riba imamo, te na koji način se priprema, i to je dio koji treba da zadovolji edukativno gastronomsku priču. Sa druge strane imamo ovu istorijsku priču, a to je da sama tura kreće od Dvorca kralja Nikole, odakle se približavamo moru i predstavljamo kralja Nikolu kao velikog ljubitelja mora, koji je imao svoju veliku flotu, i kraljicu Milenu, po kojoj Kraljičina plaža nosi ime. Sam Pristan je bio inspiracija za mene, jer su ljudi na tom prostoru živjeli od ribolova i praktikovali izlov i sva ta priča treba da predstavi jedan turistički proizvod“, poručila je Krcunović.
U narednom periodu Nacionalna turistička organizacija Crne Gore će u saradnji sa Asocijacijom turističkih vodiča Crne Gore, u zavisnosti od vremenskih prilika, organizovati promotivnu turističku turu koja je dobila prvo mjesto, odnosno turu pod nazivom “Vremeplov antičkog grada Doclea”, a nagrađene inicijative će biti dodatno promovisane kroz aktivnosti Nacionalne turističke organizacije Crne Gore.