Foto: printscreen/youtube
Kada je u pitanju dječji vid, doktorica Džaković ističe da je preporučljivo da dijete obavi prvi oftalmološki pregled oko četvrte godine. Naravno, ako postoje problemi u razvoju vida ili sumnja na strabizam (bježanje oka), preporučuje se raniji pregled. Ako dijete dolazi iz porodice u kojoj postoji istorija očnih bolesti, pregledi se mogu obaviti i prije ove dobi, prema savjetu pedijatra.
„Iako se preporučuje da dijete ide kod oftalmologa pred školu, ako primijetite da dijete ima poteškoća sa gledanjem, žmirkanjem ili udaranjem u predmete, to su signali na koje treba obratiti pažnju. Slabovidnost kod djece najčešće je posljedica refraktivnih grešaka, kao što su dalekovidnost, kratkovidnost, astigmatizam i strabizam“, kazala je doktorica Džaković gostujući u jutarnjem programu TV Budva.
Jedan od najčešćih problema zbog kojeg roditelji dovode djecu u oftalmološku ordinaciju je slabovidnost, odnosno lijeno oko. Možda nije odmah primijetno, ali mozak može „eliminisati“ sliku iz slabovidnog oka, što može dovesti do ozbiljnih problema ako se ne prepozna na vrijeme.
„Kada dođe do slabovidnosti, oko jednostavno ne vidi dobro i mozak više ne obraća pažnju na njega. Zato je važno da se koristi i stimulira slabovidno oko, bilo uz pomoć naočara ili terapije zakrivanjem zdravog oka, kako bi se vratio funkcionalni vid u to oko. Ako se dijete ne pregleda na vrijeme, oštećenje vida može postati trajno“, objašnjava doktorica Džaković.
Savremena tehnologija i dugotrajno korišćenje uređaja poput telefona, računara i televizora mogu da imaju negativan uticaj na zdravlje očiju, naročito kod djece i mladih.
„Prekomjerno gledanje u ekran može uzrokovati zamor očiju, suvoću i crvenilo, jer ljudi često zaborave da trepću dok koriste uređaje. Takođe, stalno gledanje u blizinu može uzrokovati promjene u dioptriji, posebno kod tinejdžera, koji često dođu sa minus dioptrijom“, upozorava doktorica.
Sa starenjem dolaze i promjene u zdravlju očiju. Kod starijih osoba najčešći problemi su slabljenje vida kao i razvoj ozbiljnih bolesti poput katarakte ili glaukoma. No, važno je napomenuti da ovi problemi mogu da se kontrolišu redovnim pregledima.
„Osobe starije od 40 godina često dolaze prvi put kod oftalmologa zbog problema sa čitanjem ili potrebom za naočarima za blizinu. Takođe, kod dijabetičara je obavezno redovno praćenje zdravlja očiju, jer dijabetes može dovesti do ozbiljnih oštećenja vida ako se ne kontroliše“, naglašava doktorica Džaković.
Doktorica Džaković ističe da je najvažnija prevencija, bilo da se radi o djeci, mladima ili starijima. Redovni oftalmološki pregledi mogu da pomognu u ranom otkrivanju problema i omoguće adekvatnu terapiju ili korekciju vida.
„Nema razloga za strah. Ako se problemi prepoznaju na vrijeme, većina njih može uspješno da se liječi, bilo konzervativnim metodama, kao što su naočare i terapije zakrivanjem, ili operacijama u slučaju težih stanja“, zaključuje doktorica.
Opširnije u video snimku:
Tekst priredila redakcija portala