Ilustracija, Foto: Pixabay
Šta je sve bilo u moru i to kada su zaštićena područja u pitanju, govorila je za program Radio Budve Patricija Pobrić iz NVO Naša akcija.
Ovaj izvorni proces ne samo da doprinosi očuvanju prirodnih resursa, već i direktno utiče na smanjenje zagađenja koje nastaje odbačenom plastikom.
Čistile su se dvije lokacije Platamuni i Katič.
"Primarni otpad koji smo našli je naravno plastika, ali i aluminijum koji se nalazio na dnu mora. Zatim smo našli i stare vrše, mreže i dosta guma. Mogu reći da je situacija mnogo bolja u smislu šta nalazimo na dnu. Nekad smo nalazili stare frižidere, obodove i olupine automobila, sada toga više nema, ali mogu reći da je na recipročno povećao otpad od plastičnog materijala. Počinju polako da se uvode Zakoni o korišćenju plastike od jednokratne upotrebe", istakla je Pobrić.
Odgovorno upravljanje otpadom počinje od svakog pojedinca i pravilnog odlaganja otpada na predviđenim lokacijama.
"Prvo treba odlagati otpad na lokaciji gdje ona treba da bude. Ne u kanale, rijeke, ne u more. Sada imamo primjer Neretve, imamo ugroženu branu ali i ljudske živote. Primarno što može svaki od nas da uradi je da koristi što manje plastične ambalaže i što manje plastičnih kesa. Tako da taj izvorni proces manjeg korišćenja plastike, jer onda ne pravimo i toliko smeća, definitivno je način na koji svi mi možemo da doprinesemo", zaključila je ona.
Tekst priredila redakcija portala