Foto: fb/Pokret 22. novembar
Pokret 22. Novembar ranije se usprotivio projektu istražnog bušenja u crnogorskom podmorju koje je juče započeo Konzorcijum kompanija Eni i Novatek .
Oni su nadležnim organima u Vladi postavili nekoliko važnih pitanja koja se tiču zaštite životne sredine strahujući od mogućeg ekološkog incidenta i zatražili hitne odgovore koji su, međutim izostali.
"Jasno je da je ugovor potpisan, jasno je i da smo svi dovedeni pred svršen čin. Ono što nije jasno je, kako je moguće da se dozvoli da samo jedan inspektor vrši nadzor, a još nismo dobili odgovore na pitanje koje su moguće posledice i da li smo spremni kao država da odgovorimo na tu mogućnost, ako znamo da ni istraživački brod za praćenje parametara životne sredine još nije u Crnoj Gori, kao i da nema opreme za uklanjanje naftnih mrlja", navodi se u reagovanju Pokreta 22. novembar.
Podsjećamo da će se istražno bušenje vršiti na oko 28 kilometara od obale, na dubini od 6,53 hiljade metara, u moru između Bara i Ulcinja i trajaće četiri i po do šest mjeseci.
Iz Ministarstva za kapitalne investicije najavljuju da će nakon toga biti definisan potencijal ležišta, kako bi se maksimalno iskoristio njegov kapacitet i isprojektovao način proizvodnje, koja bi mogla da zaživi tri do pet godina od završetka prve bušotine.
Takođe, konzorcijum će, u okviru svog koncesionionog bloka, uraditi još jednu istražnu bušotinu nakon nafte, i to gasnu, koja će u tehnološkom smislu biti manje zahtjevna.
Koncesioni ugovor sa konzorcijumom Eni i Novatek potpisan je 2016. godine.
Crna Gora je do sada zaključila dva ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju kod Ulcinja i Bara.
Osim sa koncesionarima Eni i Novatek, ugovor je u martu 2017. godine zaključen i sa kompanijom Energean, koja je trenutno u procesu traženja partnera sa kojim će napraviti konzorcijum.
J.M.