Ilustracija, Foto: Pixabay
Zahvaljujući telefonima izgubili smo sposobnost da ponekada prosto ne radimo ništa, a svakome je potrebno „prazno vrijeme“, odnosno vrijeme tokom kog će se malo smiriti, razmisliti i pustiti mozak da se malo opusti, kaže sociolog sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, prof. dr Dalibor Petrović.
Korišćenje mobilnog telefona se vremenom drastično promijenilo, jer su ih ljudi prije nekoliko decenija koristili kada je bilo potrebno.
„Društvene promjene koje su se u međuvremenu desile su stvorile okvir za upotrebu ovih tehnologija. Svijet je postao globalizovan, fizičko mjesto boravka više nije toliko stalno, društvene veze se lakše raskidaju i uspostavljaju. U takvom svijetu jedini način da ostanemo u vezi jedni sa drugima, što je osnovna životna potreba, jeste mobilni telefon i internet“, ističe Petrović.
Tehnologija mijenja život. Kao što smo sa pojavom digitrona prestali da računamo jednostavne matematičke operacije, a sada sa mobilnim telefonom su mnoge stvari na dohvat ruke.
„Organizacija života je sada mnogo lakša, odnosno ovaj svijet je svijet brzog tempa i moramo da mu se prilagodimo ako želimo da opstanemo“, navodi profesor Saobraćajnog fakulteta.
Problem, kako kaže, nastaje kada ti uređaji i aplikacije na njima počnu da zloupotrebljavaju potrebe ljudi.
„Često ne znamo koji su motivi ugrađeni u tu aplikaciju. Možda ona mene ne vodi najkraćim putem, već putem koji je neko platio da bih ja prošao pored nekog bilborda“, dodaje Petrović.
(RTS)