27-03-2018

Policija provjerava imovinu kriminalnih grupa

Policija provjerava porijeklo imovine organizovanih kriminalnih grupa iz crnogorskih gradova, za koju osnovano sumnja daje stečena ilegalno. Prema saznanjima Pobjede, na provjeri je pokretna i nepokretna imovina „škaljaraca“, „kavačana“, barskog i budvanskog kriminalnog klana.

Policija provjerava imovinu kriminalnih grupa | Radio Televizija Budva

Istražitelji provjeravaju više objekata, među kojima i nekoliko stanova u zgradi „Pentagon” u Kotoru sa više luksuznih stanova, plažne barove i zakupljene plaže u Boki. Policija je još u decembru prošle godine u okviru akcije „Boka” pretresla objekte „škaljaraca”, članova njihovih porodica u luksuznom kompleksu „Pentagon” u Škaljarima.

U saopštenju je tada navedeno da je Odsjek za borbu protiv organizovanog kriminala započeo aktivnosti na provjeri zakonitosti sticanja novca za gradnju kompleksa „Pentagon” u Kotoru i kupovinu stanova u ovoj zgradi.

Provjeravani su bankovni računi, depoziti, hartije od vrijednosti, kao i porijeklo novca u bankovnim sefovima, stanovi, kuće, poslovni prostori, razne dragocjenosti, vozila visoke klase, luksuzna plovila, registrovano oružje…

Osim imovine u Crnoj Gori, pod lupom je porijeklo imovine koju članovi kriminalnih grupa imaju u inostranstvu. Pod „obradom” je imovina njihovih članova porodice, prijatelji, kumovi, kao i osobe za koje se sumnja da su povezane sa kriminalnim radnjama. Finansijske provjere se obavljaju paralelno sa istragom koja se sprovodi prema nekoj grupi za krivična djela organizovanog kriminala, zelenaštva, pranja novca, krijumčarenja narkotika, visoke korupcije.

U toku sudskog postupka, na osnovu prikupljenih podataka od policije i Uprave za sprečavenje pranja novaca, Poreske uprave, Uprave za nekretnine, Uprave carina privremeno se blokira imovina, dok se u slučajevima pravnosnažnih osuda u kojima se dokaže da je stečena u krivičnim djelima, ona trajno oduzima.

Istražitelji provjeravaju kompletnu finansijsku dokumentaciju kako bi utvrdili činjenice o pokretnoj i nepokretnoj imovini osoba koje su pod istragom. Predmet provjera su nekretnine, vozila, plovila, firme, ali se detaljno analiziraju uplate na bankovnim računima fizičkih i pravnih lica kao i hartije od vrijednosti.

Finansijska istraga protiv „kavačke“ grupe vodi se uporedo sa krivičnim postupkom koji je u toku pred Višim sudom protiv 15 osoba iz tog klana koje su, prema osnovanim sumnjama istražitelja, počinile više krivičnih djela zelenaštvo, nedozvoljeno držanje oružja, prodaja droge, davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti i pranje novca.