Foto: UNICEF Crna Gora/Duško Miljanić
Iz UNICEF-a u Crnoj Gori saopštili su da je na konferenciji „Prava djeteta u srcu procesa pristupanja EU i Agende 2030“, istaknuto da prava djeteta moraju biti u centru svakog reformskog procesa i temelj za dostizanje održivog razvoja.
Kako su naveli, konferencija je rezultirala objavljivanjem „Poziva na akciju“, koji uključuje konkretne akcije za unapređenje zaštite i promocije prava djeteta u zemlji.
„Među njima su integrisanje prava djeteta u sve vladine strategije, politike, reforme i akcije koje se odnose na program pristupanja EU i realizaciju Agende 2030 i prepoznavanje djece i mladih kao nosilaca prava i ključnih aktera promjena i uspostavljanje mehanizama za njihovo redovno angažovanje“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da „Poziv na akciju“ uključuje konkretne akcije koje se odnose na osmišljavanje, sprovođenje i sufinansiranje Istraživanja višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece u zemlji naredne godine, kako bi se dobili novi, pouzdani podaci o stanju prava djece i žena i objavljivanje dostupnih podataka o djeci na veb-stranici Savjeta za prava djeteta.
„Poziv na akciju“, kako su rekli iz UNICEF-a, uključuje akcije koje se odnose na ulaganje u prava djeteta u najvećem mogućem obimu raspoloživih resursa i implementiranje budžetiranja za prava djeteta kako bi se osiguralo da ona budu adekvatno prepoznata u državnom budžetu.
Oni su kazali da to uključuje razvijanje i sprovođenje programa za pristup sredstvima EU Garancije za djecu koja se mogu koristiti za rješavanje izazova, kao što su siromaštvo i nejednakost.
Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikele Servadei je, na otvaranju događaja, rekao da je neophodno blisko sarađivati s Vladom kako bi djeca bila prioritet i kako bi se se sredstva iz državnog budžeta adekvatno ulagala u kvalitetne usluge za djecu.
„Prije svega, potrebni su nam novi podaci koje je moguće dobiti kroz novu analizu stanja prava djece i žena (MICS istraživanje)“, naveo je Servadei.
Na taj način će se, kako je kazao, omogućiti bolje usmjeravanje podrške ka najugroženijima i dobijanje pouzdanih podataka o djeci sa smetnjama u razvoju, o nasilju.
„Izdvajanje dovoljnih sredstava iz državnog budžeta za to istraživanje u narednoj godini od najvećeg je značaja“, istakao je Servadei.
UNICEF je, kako je poručio, spreman da podrži razvoj efektnih programa i pruži tehničku pomoć u vezi s pristupanjem novim instrumentima pomoći EU, kao što su EU Garancija za djecu i Plan rasta.
„To će omogućiti Crnoj Gori da ubrza reforme za djecu u ključnim sektorima“, kazao je Servadei.
Ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler rekao je da je Unija stavila prava djeteta u središte svojih vrijednosti i ambicija, kao i da je preuzela konkretne mjere da taj princip pretoči u realnost.
„Da bismo to postigli, radimo na dva glavna fronta. Prvi je zaštita djece od nasilja, zlostavljanja i eksploatacije, uključujući i online, u okviru Strategije EU o pravima djeteta“, kazao je Satler.
Kako je naveo, drugi je obezbjeđivanje besplatnog pristupa zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, kvalitetnim obrocima i adekvatnom smještaju za svu djecu koja su u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti u Evropi.
On je dodao da taj mehanizam zovu Evropska garancija za djecu.
Satler je naglasio da je ulaganje u djecu jedna je od najpametnijih stvari koje država može učiniti kako bi eliminisala ekstremno siromaštvo i stvorila potencijal potreban za prosperitet društva i rast ekonomije.
„Zato EU podržava prava djece – kako u EU, tako i u Crnoj Gori“, zaključio je Satler.
Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić istakao je da je Vlada Crne Gore snažno opredijeljena da nastavi da se intenzivno i kontinuirano zalaže za promociju prava djeteta.
„Cijenim da je jako važno ojačati i njegovati saradnju između svih država, kao i sa međunarodnim organizacijama i privatnim sektorom kako bi se zajednički definisali programi koji će pomoći u suočavanju sa ovim važnim izazovom, ali i istovremeno osigurati ostvarivanje prava za svako dijete“, naveo je Gutić.
Prema njegovim riječima, pristupanje EU i implementacija Agende 2030 su komplementarni procesi koji mogu ubrzati napredak u ostvarivanju dječjih prava.
Kako je kazao Gutić, EU kroz svoje fondove i podršku pomaže zemljama kandidatima u ispunjavanju ciljeva koji se odnose na djecu i osigurava kontinuirano praćenje i evaluaciju postignutih rezultata.
Konferenciju su otvorila djeca i mladi iz Crne Gore, koji su, kako je saopšteno, iskoristili prvi panel kako bi podijelili stavove o ključnim pitanjima koja se tiču prava djeteta i postavili pitanja Vladi i UNICEF-u.
Sofija Ivanović kazala je da im je važno da konačno postanu subjekti prava, čije poštovanje nalaže i sama Konvencija.
„Mi nijesmo dekoracija i želimo da aktivno učestvujemo u donošenju za nas važnih odluka, pa vas zato molimo da zajedno radimo na stvaranju zdravog i stimulativnog okruženja za svako dijete“, poručila je Ivanović.
(Mina)