(Foto: TVCG)
Puno je otvorenih pitanja kada je riječ o prijemu 815 policijskih službenika. U dokumentu izvršne vlasti navodi se da MUP može uz prethodno mišljenje Vlade i Ministarstva finansija sprovesti poseban postupak zapošljavanja bez javnog oglašavanja i bez kadrovskog plana. Upravo to problematizuje nekadašnji direktor Uprave policije Nikola Janjušević.
"Vlada opravdano primjećuje manjak kvalifikovanih službenika, ali je pod njenim mandatom trebala donijeti jedan odgovarajući kadrovski plan. I ono što uvijek postoji rizik, to je da se postupak novih policijskih službenika sprovodi bez postupka javnog oglašavanja", naveo je Janjušević.
Bivšem direktoru UP je upitno zbog čega je Vlada donijela odluku o prijemu 815, umjesto 1.200 policajaca, što je bio zahtjev bivšeg direktora Uprave policije Zorana Brđanina.
Na posebnom ispitu, kako ističe Janjušević, je i komisija koja bi trebalo selekciju novih članova da odradi na veoma kvalitetan i profesionalan način.
"Uprava policije neće ovim odmah riješiti problem nedostatka policijskih službenika. Zbog čega? Jer ti službenici moraju prvo da prođu policijsku obuku, koja je vrlo zahtjevna. Zatim, oni moraju da odrade pripravnički staž. I sada dok traje taj pripravnički staž, oni nemaju status policijskog službenika, niti mogu primijeniti policijska ovlašćenja. A želim da naglasim da i kada odrade pripravnički staž nekoliko narednih godina, oni moraju da se sazrijevaju u radu sa postojećim policijskim službenicima", objašnjava Janjušević.
Da bi prioritet trebalo da imaju kandidati sa policijskom akademijom, stava je nekadašnji šef ANB-a Dragomir Ćalasan.
Saglasan je i da bi oni koji nemaju poželjan stepen stručnosti trebalo da prođu određene provjere i steknu radno iskustvo.
"Oni bi trebali da imaju određenu stručnu spremu, pod broj 1, pod broj 2 ne bi trebali da se postavljaju na odgovorna radna mjesta, nego bi trebali da prođu i provjere i testove, pa tek onda da počnu da rade", smatra Ćalasan.
Pitali smo Ćalasana i koliko je primamljivo u Crnoj Gori biti policijski službenik.
"Mislim da uslovi nijesu toliko loši u odnosu na ostale djelatnosti. Mislim da su oni pristojni, mogli bi biti bolji i trebaju da budu bolji. I na tome treba raditi u narednom periodu, ali situacija u samom MUP-u nije zadovoljavajuća s obzirom na razne struje, odnose između pojedinih službi, odnose između pojedinih rukovodilaca... " kaže Janjušević.
I Janjušević ukazuje na činjenicu da policijski službenici ne smiju biti politički aktivni.
"Budući službenici Uprave policije moraju biti politički neaktivni, odnosno ne mogu biti angažovani u bilo kojoj političkoj organizaciji. Treba obratiti pažnju da se primi i određeni broj policijskih službenika iz manjinskih naroda", naglašava janjušević.
Posjećamo, po vladinoj procjeni za zapošljavanje 815 policajaca, mjesečno će biti izdvajano 844.000 eura.
Izvor: RTCG