05-01-2025

Protest na Cetinju, građani odali poštu stradalim sugrađanima

Grupa građana Cetinja okupila se večeras kod spomenika Lovćenska vila povodom tragedije u kojoj je 1. januara u Prijestonici ubijeno 12 osoba. Građani i večeras pale svijeće kao pomen na tragično nastradale sugrađane. Za 19 i 30h najavljen je protest i ispred Ministarstva unutrašnjih poslova u Podgorici. U centru grada okupili su se i građani Žabljaka, koji su takođe tišinom odali poštu nevino stradalima na Cetinju.

Protest na Cetinju, građani odali poštu stradalim sugrađanima | Radio Televizija Budva

(Foto: RTCG/Milena Đurović Stanojević)

Na Cetinju je tačno u 17 sati i 26 minuta počelo 12 minuta tišine. Drugovi stradalih dječaka, četrnaestogodišnjeg Vukana i devetogodišnjeg Jovana Vuletića organizovali su bakljadu u čast dječaka koji su stradali.

Građanska aktivistkinja Maja Gardašević kazala je da Cetinje nikad nije bilo tužnije.

"Opet smo morali da se okupimo na Cetinju i prekinemo jednu lijepu novogodišnju priču zato što smo ušli sa najvećom tragedijom koja je zadesila opet Cetinje. Opet imamo činjenicu da je dvoje maloljetne djece ubijeno u krvavom piru. Pitam se sad o čemu je ubica u tom trenutku razmišljao i šta ga je navelo da digne ruku na dva maloljetna djeteta", kazala je ona.

Kazala je da su večeras došli da pošalju poruku da "Vlada Crne Gore mora da se zapita zašto se ovo desilo drugi put na Cetinju".


"Šta su preduzeli nakon prvog krvavog pira, da li su uzeli u obzir razmatranje Markovog i Mašanovog zakona, da li je neko okrenuo glavu za tim nakon prvog puta? Nije, da jeste ne bismo danas bili ovdje", dodala je.

Gardašević je kazala da traže od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da im se ne izvinjava, već da podnese ostavku.

"Došli smo kao savjesni građani. Da je bezbjednosni sistem radio dobro ne bismo došli do ovoga", poručila je ona.

Ostavke ministra unutrašnih poslova i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu Danila Šaranovića i Alekse Bečića prvi su zahtjev neformalne grupe studenata "Kamo śutra?".

Drugi zahtjev je, kako su ranije saopštili, demilitarilizacija društva, oduzimanje i uništavanje svog ilegalnog i skrivenog oružja.

„Revidiranje svih dodijeljenih dozvola za posjedovanje oružja kroz policijsku provjeru lica koja posjeduju oružje i kroz ozbiljne, a ne samo fomalne, psihijatrijske i druge ljekarske i psihološke preglede na godišnjem nivou“, navode organizatori.

Treći zahtjev je uspostavljanje policije u zajednici i promjena pristupa policije prema građanima i građankama, a četvrti zahtjev povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovnim i srednjim školama.

„Uz ove zahtjeve, pridružujemo se i zahtjevima postavljenim od strane Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava, a to su: Proglasiti moratorijum na izdavanje dozvola za posjedovanje oružja do izmjene Zakona o oružju. Onemogućiti zakonitu kupovinu oružja bez prethodne dozvole za držanje oružja“, poručuju organizatori protesta.

Među zahtjevima biće i pooštravanje uslova za posjedovanje lovačkog oružja, kao i snažnije kontrole streljačkih klubova koji građanima izdaju članske karte i fiktivne potvrde samo da bi lakše dobili dozvolu za nošenje oružja

„Uvesti visok mjesečni porez na posjedovanje i držanje oružja“, takođe je jedan od zahtjeva.

Pozivaju još jednom sve građane i građanke da danas u 17.26 sati ispred Lovćenske vile na Cetinju odaju počast žrtvama kroz 12 minuta ćutnje, a nakon toga u 19.30 sati ispred zgrade MUP-a u Podgorici pridruže se građanskom protestu gdje ćemo i pročitati naše zahtjeve.

“Ako niste u mogućnosti da budete na Cetinju, počast odajte u vašim gradovima”, poručuju organizatori.