Prema propisu, koji stupa na snagu od 1. januara naredne godine, predviđene su velike novčane kazne i za najmanji prekršaj, pišu Dnevne novine.
Elektronska fiskalizacija, kojoj su se u početku protivili poslodavci, podrazumijeva da se sve nove registar kase povežu sa Poreskom upravom (PU), odnosno da se svi izdati fiskalni računi objavljuju na internetu u bazi PU.
Aktuelni model fiskalizacije koji podrazumijeva stare registar kase i izdavanje fiskalnih računa, pokazao se kao prevaziđen, jer su dovitljivi trgovci i ugostitelji, naročito na primorju tokom sezone, uvijek nalazili način da ne izdaju fiskalne račune ili da izdaju neispravne.
Na taj način se država, godinama nazad, potkradala za desetine miliona EUR na godišnjem nivou.
Novčanom kaznom u iznosu od osam hiljada eura do 40 hiljada eura kazniće se preduzeće, ako ne izdaje fiskalne račune korišćenjem fiskalnog servisa ili ne primijeni postupak fiskalizacije u trenutku prodaje putem stalne internet veze, koristeći fiskalni servis ne dostavi PU podatke sa samonaplatnog uređaja sa kojeg obavlja oporezivi promet.
Istom kaznom kazniće se ako programsko rješenje, koje koristi fiskalni servis, omogućava neizdavanje fiskalnih računa i omogućava izbjegavanje postupka fiskalizacije izdavanja računa.
Takođe, kazna do 40 hiljada eura slijedi za obveznika fiskalizacije ako u slučaju prestanka rada fiskalnog servisa ne evidentira račune u knjizi, koja je prije početka upotrebe ovjerena u PU.
Najveća kazna je predviđena i ako obveznik fiskalizacije ne koristi fiskalni servis u off-line modu bez podatka o jedinstvenom identifikacionom kodu računa, u slučaju kada djelatnost obavlja na području na kojem nije moguće uspostaviti internet vezu za razmjenu podataka sa PU.
Zakon je predvidio i velike novčane kazne ukoliko se pravilno ne obavlja fiskalizacija.
Novčanom kaznom u iznosu od četiri hiljade eura do 20 hiljada eura kazniće se preduzeće, ako izda račun koji ne sadrži propisane podatke.
Istom kaznom, obveznik fiskalizacije biće kažnjen ako za potrebe sprovođenja postupka fiskalizacije ne koristi certifikat za elektronski potpis izdat od davaoca usluge certifikovanja u skladu sa propisom.
Kaznom do 20 hiljada eura biće kažnjen i fiskalni obveznik ako u roku od 24 sata, prije početka korišćenja fiskalnog servisa za izdavanje fiskalnog računa ne dostavi PU elektronskim putem podatke o svim poslovnim prostorima u kojima obavlja djelatnost i to za svaki poslovni prostor odvojeno.
Zanimljivo je da propis sadrži i kazne za neuspostavljanje internet veze koja je presudna za elektronsku fiskalizaciju.
Obveznik elektronske fiskalizacije kazniće se kaznom od četiri do 20 hiljada eura, ako u roku od dva dana, od dana prekida stalne internet veze, ne uspostavi elektronsku vezu i ne dostavi račune PU.
Istom kaznom biće kažnjen, ako ne obavijesti PU o nemogućnosti ponovnog uspostavljanja internet veze.
Ista kazna je predviđena ako u roku od pet dana, od dana prestanka rada fiskalnog servisa, ponovo ne uspostavi rad fiskalnog servisa ili u tom roku o tome ne obavijesti Upravu na propisanom obrascu, ili ne dostavi na prenosivom mediju ili putem eservisa do desetog u tekućem, za prethodni mjesec, sve izdate fiskalne račune.
Zakon predviđa i novčane kazne, u iznosu od 3,5 hiljada eura do 15 hiljada eura, za tehničke prekršaje iz oblasti elektronske fiskalizacije.
Tom kaznom će se kazniti obveznik ako ne poveže oznaku operatora i jedinstveni matični broj operatora i jedinstveni matični broj osobe kojoj izdaje račun, ali i ako ne dostavi PU prijavu oznake operatora.
Kazniće se istom kaznom ako ne dostavi Upravi potvrdu o nemogućnosti uspostavljanja internet veze, izdatu od strane regulatornog organa nadležnog za elektronske komunikacije prije korišćenja fiskalnog servisa, i PU ne dostavi odgovarajuću potvrdu.
Testna verzija elektronske fiskalizacije biće spremna 17. decembra, a propis će početi da se primjenjuje od 1. januara. Elektronsku fiskalizaciju podržala je i nova vladajuća većina.
Izvor: Mina business