Foto: Pixabay
Velika kuća s bazenom ili skupi sportski auto – možda su neke od ideja koje neki ljudi imaju kada pomisle na bogatstvo, piše Fenix Magazin.
Međutim, s kojom se zaradom neko u Njemačkoj smatra bogatim i može li sebi zaista da priušti život u luksuzu?
Na pitanje kada se neko smatra bogatim nije jednostavno odgovoriti, piše informativna služba Njemačkog ekonomskog instituta.
Prema analizi tog instituta iz decembra 2021, samac se u 2018. godini smatrao s “10 posto većim prihodom” ako je imao mjesečni neto prihod od 3.700 eura.
Dvije godine ranije prag je bio oko 260 eura niži.
Šta je s parovima bez djece?
Kako bi se bogatstvo moglo uporediti s bogatstvom jednog domaćinstva, potrebno je izračunati 1,5 put više od prihoda jednog para, informiše Njemački ekonomski institut, tvrdeći da bračno domaćinstvo nema dvije kuhinje, niti im trebaju dvije dnevne sobe.
U 2018, par bez djece u domaćinstvu s kombinovanim neto prihodom od oko 5.550 eura smatrao se bogatim. Sa zajedničkim prihodom par s prihodom od oko 10.790 eura je bio među 1 posto najboljih u društvu, prenosi IW.
Kada se mogu smatrati bogatim?
S jedne strane, mjesečni prihod može dati utisak smatrate li se bogatim ili siromašnim, s druge strane, bogatstvo se može odrediti i količinom imovine.
Njemački mediji prenose studiju Allianza koja kaže da prosječne osobe u Njemačkoj imaju oko 18.000 eura finansijske imovine.
Prosječno ukupno bogatstvo srednjeg njemačkog društva je oko 71.000 eura, citiraju njemački mediji Njemačku agenciju za građansko obrazovanje (bpb).
Izvor: N1